Ρεάλ Μαδρίτης: Η «άρρωστη» ντρίπλα του Γκιουλέρ! (vids)
Τότεναμ: Νέο «πλήγμα» ενόψει του ντέρμπι με την Άρσεναλ!
Μάντσεστερ Σίτι

Ο Κανσέλο έβαλε γερή υποψηφιότητα για την ασίστ της χρονιάς (vid)

Ο Ζοάο Κανσέλο μοίρασε από τις κορυφαίες ασίστ που θα δούμε τη φετινή σεζόν στο γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ κόντρα στην Έβερτον.

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχτηκε την Έβερτον στο στάδιο «Έτιχαντ».

Το παιχνίδι ξεκίνησε, όπως αναμενόταν. Με την Σίτι να κυκλοφορεί υπομονετικά τη μπάλα και την Έβερτον να περιμένει την αντίπαλό της.

Τα «ζαχαρωτά» αμύνονταν με διπλή ζώνη άμυνας και πολύ κοντά τις γραμμές για να εμποδίσουν τους «πολίτες» να παίξουν στα μεσοδιαστήματα. Μετά από 25 λεπτά παιχνιδιού, οι γηπεδούχοι είχαν απειλήσει με 2 κεφαλιές του Φόντεν και του Στέρλινγκ.

Στο 28ο λεπτό, βρέθηκε το πρώτο ρήγμα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά ο Μπερνάντο Σίλβα σε πρώτο χρόνιο και ο Γκουντογκάν σε 2ο δε μπόρεσαν να βρουν δίχτυα.

Η Έβερτον κρατούσε με νύχια και με δόντια το μηδέν πίσω. Ωστόσο, με αυτήν την τακτική δε μπορούσε να κρατήσει καθόλου τη μπάλα με συνέπεια να βρίσκεται συνεχώς σε θέση άμυνας. Το 1-0 ήταν θέμα χρόνου και τελικά ήρθε στο 43ο λεπτό.

Μετά από μαγική μπαλιά του Ζοάο Κανσέλο με το αριστερό, η μπάλα έφτασε συστημένη στον Στέρλινγκ, ο οποίος με ψύχραιμο τελείωμα έγραψε το 1-0. Αυτή ήταν η 6η ασίστ του Πορτογάλου σε όλες διοργανώσεις και βάζει γερή υποψηφιότητα για την πάσα της χρονιάς.