Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Μόντριτς για επιστροφή στην Premier League: «Ποτέ δε ξέρεις»!
ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΔΙΕΛΥΣΕ ΤΗ ΜΙΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ! (vids)
Ο Αρτέτα έδωσε μία μοναδική απάντηση όταν ρωτήθηκε ποιους παίκτες θα αγόραζε με 1 δις λίρες! (vid)
Τσέλσι

Eπίδειξη δύναμης για Τσέλσι απέναντι μία αποκαμωμένη Γιουβέντους (vid)

Η Τσέλσι πήρε εκδίκηση από την Γιουβέντους επικρατώντας με 4-0 στην έδρα της και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης ως πρώτη από τον όμιλό της.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, η Τσέλσι υποδέχτηκε τη Γιουβέντους στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Οι «μπλέ» διψούσαν για εκδίκηση μετά την ήττα με 1-0 στο πρώτο ματς. Αυτή ήρθε με εμφατικό τρόπο, καθώς οι «μπλε» έπνιξαν την φοβική «Γιούβε» του Αλέγκρι, επικρατώντας με 4-0.

Έτσι, η Τσέλσι έφτασε τους 12 πόντους όσους έχει και η Γιουβέντους. Ωστόσο, χάρη στη σημερινή ευρεία νίκη, η ομάδα του Τούχελ είναι πρώτη στην ισοβαθμία ενώ και οι δύο ομάδες έχουν εξασφαλίσει την πρόκριση.

Από την αρχή του αγώνα ήταν φανερή η πρόθεση της Γιουβέντους να αμυνθεί χαμηλά στο γήπεδο. Έτσι, περίμενε την αντίπαλο της και με κλειστές τις γραμμές επιχειρούσε να καταστρέψει την κυκλοφορία των γηπεδούχων.

Η κλειστή άμυνα της «Γιούβε» προβλημάτιζε έντονα τους γηπεδούχους, οι οποίοι κυκλοφορούσαν τη μπάλα αλλά χωρίς να απειλούν. Μία στατική φάση, όμως, τους έδωσε τη λύση. Από μία εκτέλεση κόρνερ στο 25ο λεπτό, ο Τσαλόμπαχ πήρε τη δεύτερη μπάλα και άνοιξε το σκορ.

Η Τσέλσι επιχείρησε να απαντήσει άμεσα, με τον Μοράτα στο 27ο λεπτό. Ο Ισπανός κρέμασε τον Μεντί αλλά ο Τιάγκο Σίλβα με σωτήρια επέμβαση της τελευταίας στιγμής αποσόβησε το 1-1.

Μετά το γκολ που δέχθηκε η Τσέλσι ανέβασε μέτρα τις γραμμές της για να πιέσει ψηλά. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να αλλάξει κάτι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Τσέλσι έπνιξε την Γιουβέντους στην επανάληψη

Στο 2ο ημίχρονο η Γιουβέντους προσπαθούσε στο ξεκίνημα να απορροφήσει την πίεση και το πλήρωσε. Η Τσέλσι, ως είθισται έκανε τη ζημιά με τους ακραίους της μπακ. Η φάση ξεκίνησε από σέντρα του Τσίλγουελ, με τον Τζέιμς να είναι ο αποδέκτης και με απίθανο τελείωμα να γράφει το 2-0 στο 56΄.

Μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα, η νίκη της Τσέλσι πήρε διαστάσεις θριάμβου. Ειδικότερα, στο 57ο λεπτό, οι «μπλε» αντάλλαξαν 4 πάσες μέσα στην περιοχή μέχρι να σκοράρει ο Χάντσον Οντόι το 3-0.

Παρά τα 3 γκολ, η Τσέλσι δεν είχε διάθεση να κατεβάσει ταχύτητα και συνέχιζε να ασκεί πίεση σε όλο το γήπεδο μέχρι το τέλος του αγώνα. Η ομάδα του Τούχελ έβγαινε νικήτρια στις περισσότερες μονομαχίες και έχασε ευκαιρία για το 4-0 με τον Ζίγιες στο 87ο λεπτό.

Το κερασάκι στην τούρτα πέτυχε ο Τίμο Βέρνερ με πλασέ προ κενής εστίας μετά από γύρισμα τους Ζίγιες στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.