Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Μπάγερν Μονάχου

Ούτε ο… ουκρανικός χειμώνας δεν έβαλε φρένο στη Μπάγερν! (vid)

Αγνοώντας απουσίες και χιόνι η Μπάγερν πέρασε νικηφόρα από το Κίεβο και την δύσκολη έδρα της Ντιναμό.

Κανένα χιόνι δεν σκιάζει τους Γερμανούς της Μπάγερν, η οποία πέρασε νικηφόρα με 2-1 από την Ουκρανία και την έδρα της Ντιναμό. Μαγικό γκολ με απίστευτο ψαλιδάκι για τον Λεβαντόφσκι, αξιέπαινη προσπάθεια από τη Ντιναμό Κιέβου, η οποία πάλεψε όσο μπορούσε τους πρωταθλητές Γερμανίας.

Αδιανόητο γκολ ο Λέβα με τον Κομάν να συμπληρώνει!

Μόλις στην πρώτη ουσιαστική φάση της αναμέτρησης, η Μπάγερν άνοιξε με ένα απίστευτο γκολ το σκορ. Εμψυχωμένος από την κατάκτηση του βραβείου του πολυτιμότερου παίκτη της Ευρώπης, ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι σκόραρε ένα μαγικό γκολ. Με εντυπωσιακό ψαλιδάκι, ο Πολωνός σκόραρε ίσως το πιο μαγικό τέρμα της διοργάνωσης τα τελευταία χρόνια.

Η υπεροχή των Γερμανών συνεχίστηκε και τελικά ήρθε και δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους. Λίγα λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Κομάν διπλασίασε τα τέρματα της Μπάγερν, βάζοντας φαινομενικά τέλος στις ελπίδες των Ουκρανών να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση. Όμως η Ντιναμό δεν παρέδωσε τα όπλα.

Πάλεψε η Ντιναμό, αλλά η Μπάγερν δεν υπέκυψε

Με διαφορετικό τρόπο σκέψης, οι γηπεδούχοι έπεσαν ξανά στη μάχη. Σαφώς ανεβασμένοι, οι παίκτες της Ντιναμό πίεσαν περισσότερο την Μπάγερν. Ο Σαπαρένκο (48′) είχε διπλή ευκαιρία απέναντι στον Νόιερ, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Η προσπάθεια συνεχίστηκε και τελικά απέδωσε καρπούς στο 70ο λεπτό, όταν και Γκαρμάς μείωσε σε 1-2.

Βλέποντας πως πλέον ο βαθμός της ισοπαλίας απείχε μόλις ένα γκολ, η ουκρανική αντεπίθεση συνεχίστηκε. Σιντορτσούκ και Τσιγκάνκοφ είχαν ευκαιρίες αλλά δεν αξιοποιήθηκαν. Η τελευταία προσπάθεια ήρθε πάλι από τον Τσιγκάνκοφ, ο οποίος στις καθυστερήσεις έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Τελικά, λίγες στιγμές αργότερα ήρθε το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.