Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Παρί Σεν Ζερμέν

O Μέσι χρειάστηκε 11 συμμετοχές για την πρώτη του ασίστ ως Παριζιάνος (vid)

Κόντρα στην Σεντ Ετιέν και μετά από 11 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα της Παρί, ο Λιονέλ Μέσι μοίρασε την πρώτη του ασίστ.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, η Παρί Σεν Ζερμέν φιλοξενήθηκε από την Σεντ Ετιέν στο στάδιο «Ζοφρουά Γκισάρ».

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα έπεσε στα πόδια του Μπαπέ στο 13΄. Μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια των φιλοξενούμενων η μπάλα έφτασε στον Γάλλο, ο οποίος δε μπόρεσε να νικήσει τον Γκριν.

Η Σεντ Ετιέν περίμενε την αντίπαλο αλλά κρατούσε ψηλά τη γραμμή της άμυνάς της, με αποτέλεσμα να βγάζει συχνά οφσάιντ τους παίκτες του Ποκετίνο.

Στην πρώτη της καλή ευκαιρία, όμως, η Σεντ Ετιέν σόκαρε τους Παριζιάνους. Ειδικότερα, μετά από μία απίθανη μπαλιά του Καζρί, ο Μπουανγκά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-0 στο 25ο λεπτό.

Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε τη μπάλα στα πόδια της αλλά οι αστέρες έπαιρναν πολλές λάθος επιλογές στην τελική προσπάθεια.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 39ο λεπτό για τη 2η καλή φάση της Παρί, με τον Γκριν να αρνείται το γκολ στο Νεϊμάρ από πλάγια θέση. Ο Γκριν εξελισσόταν στον ήρωα των γηπεδούχων όταν εξουδετέρωσε ένα ακόμη πλασέ του Μπαέ στο 40ο λεπτό.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Σεντ Ετιέν είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ήρθε η αποβολή του Κολοτζιετζάκ μετά από τάκλιν στον Μπαπέ να αλλάξει τις αριθμητικές ισορροπίες στο 45ο λεπτό. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους δέχτηκαν το 1-1 από το φάουλ που σφυρίχτηκε κατά του Κολοτζιετζάκ. Ειδικότερα, ο Μέσι εκτέλεσε το φάουλ και ο Μαρκίνιος με κεφαλιά από μακρινή θέση εστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Αυτή ήταν η 1η φετινή ασίστ του Μέσι με τη φανέλα της Παρί Σεν Ζερμέν μετά από 11 συμμετοχές. Συνολικά στην καριέρα του, ο Μέσι μετράει 316 ασίστ. Ας σημειωθεί ότι ο Αργεντίνος δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο (4) από όσες όλοι συμπαίκτες του μαζί (3).