Σουάρες – Γκριεζμάν: Οι δυο «πόλοι» της Ατλέτικο
Ίκερ Μουνιαΐν: Ο Βασιλιάς των «Λιονταριών»!
Γερό ξεσκαρτάρισμα στη Γιουβέντους!
Αμφίβολος για τη μάχη του Σαββάτου ο Κριστιάνο!
Ίντερ

H Ίντερ συνέχισε το στενό πρέσινγκ στη Νάπολι (vid)

Η Πρωταθλήτρια Ιταλίας, Ίντερ, συνεχίζει να ασκεί πίεση στην πρωτοπόρο Νάπολι μετά τη νέα της νίκη, αυτή τη φορά εντός έδρας με 2-0.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, η Ίντερ υποδέχτηκε την Σπέτσια στο στάδιο «Τζουσέπε Μεάτσα». Η Ίντερ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα και κέρδισε πολύ πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 2-0. Κόντρα σε μία ομάδα με μόνη πρόθεση να αμυνθεί, η Ίντερ βρήκε τις λύσεις για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα.

Έτσι, η ομάδα του Ιντζάγκι αναρριχήθηκε ενδεχομένως και προσωρινά στη 2η θέση, ένα πόντο πίσω από την πρωτοπόρο Νάπολι. Σε λίγα ώρα αγωνίζονται οι «παρτενοπέι», όπως και η 3η Μίλαν.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Από το πρώτο λεπτό, η Σπέτσια επέλεξε να περιμένει την αντίπαλό της στο δικό της μισό. Η Ίντερ δέχτηκε το ρόλο της ως η ομάδα που θα κάνει παιχνίδι απέναντι σε μία μαζική και οργανωμένη άμυνα.

Οι «νερατζούρι» τα έβρισκαν σκούρα στο πρώτο μισάωρο, καθώς δεν έβρισκαν χώρους. Η κυκλοφορία της μπάλας δεν ήταν όσο γρήγορη χρειαζόταν με πολλές οριζόντιες και ακίνδυνες πάσες. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν κενά, με αποτέλεσμα οι τελικές που δεχόταν να είναι ακίνδυνες εντελώς.

Η πρώτη φορά που απείλησε σοβαρά η Ίντερ ήταν στο 29ο λεπτό. Μετά από ωραίο συνδυασμό του Τσαλχάνογλου με τον Ντάμφρις, ο τελευταίος σούταρε αλλά ο Προβεντέλ απέκρουσε.

Τελικά η υπομονή των «νερατζούρι» επιβραβεύτηκε στο 36ο λεπτό. Στην πρώτη γρήγορη και κάθετη ομαδική κυκλοφορία, ο Γκαλιαρντίνι σκόραρε το 1-0 με άψογο πλασέ. Λίγα λεπτά αργότερα, το σουτ του Κόρεα από απειλητική θέση πέρασε λίγο έξω.

Η Σπέτσια λίγο έλειψε να ισοφαρίσει από στημένη φάση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Ωστόσο, ο Χαντάνοβιτς εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Αμιάν.

Στο 2ο ημίχρονο δεν άλλαξε εικόνα. Στο 51ο λεπτό, μάλιστα, ο Κορέα άγγιξε το 2-0 τραντάσσοντας το οριζόντιο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Προβεντέλ έβαλε στόπ στο σουτ του Τσαλχάνογλου.

Τελικά το 2-0 ήρθε αναπόφευκτα στο 57ο λεπτό. Ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το 8ο φετινό του γκολ. Η ομάδα του Ιντζάγκι δεν είχε καμία διάθεση να αφήσει το πόδι από το γκάζι. Ωστόσο, ξανά ο Τσαλχάνογλου αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 61΄.

Στη συνέχεια, οι αλλαγές των γηπεδούχων έριξαν το ρυθμό, με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 2-0.