«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Στον τελικό ο Ολυμπιακός, έκαναν το θαύμα τους τα «ερυθρόλευκα» πιτσιρίκια! (vids)
Αποκάλυψη Γκουαρντιόλα – «Ήθελε να φύγει! Εγώ φταίω, δεν του έδινα χρόνο…»
Αρτέτα: «Πάτε καλά; Βάζουμε τόσα γκολ και… λέτε πως έχουμε πρόβλημα»
Τα μεγάλα φαβορί για την Χρυσή Μπάλα – Bye, bye Μέσσι! (pic)
Τσέλσι, πες αλεύρι – Επιστρέφει ο ανεπιθύμητος στο Λονδίνο!
Ρεάλ: Ακραία απόφαση του Αντσελότι – Διώχνει το μεγάλο αστέρι και… ξενέρα!
Τεν Χαγκ… κοιμάσαι – «Δεν αλλάζω άποψη, όσο καλά και αν παίζει»
Ρίχνει… μπουρλότο η Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν αναλαμβάνει την Μπάγερν Μονάχου»
Ο «πυραυλοκίνητος» Γκιρασί ετοιμάζεται για απόβαση στη Μαδρίτη
Guardian: «Η Άρσεναλ αντεπιτίθεται με 180 εκατ. ευρώ για δύο παιχταράδες»
Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
«Άδειασε» την Μπάγερν ο Νάγκελσμαν – Είπε το «ναι» στην Εθνική Γερμανίας
Παρουσιάστηκε η νέα φανέλα – κόσμημα της Εθνικής Ελλάδος (pic)
Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ μπορεί να κοιμάται πια σε μαξιλαράκι ασφαλείας (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εκτός έδρας της Ρεάλ Σοσιεδάδ με 2-0 και διεύρυνε τη διαφορά της από τη δεύτερη Σεβίλλη στους οχτώ βαθμούς.

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής, η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενήθηκε από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Σαν Σεμπαστιάν». Οι Μαδριλένοι ήταν ανώτεροι στην αναμέτρηση εκμεταλλευόμενοι την ατομική τους ποιότητα και τους χώρους που άφησε η Σοσιεδάδ, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 2-0.

Τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους έκαναν ο Βινίσιους και ο Γιόβιτς, την ώρα που ο Κουρτουά δεν απειλήθηκε καθόλου. Έτσι, η πρωτοπόρος Ρεάλ αύξησε τη διαφορά από τους διώκτες της, με τη 2η Σεβίλλη να βρίσκεται στο -8.

Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό στο πρώτο 45λεπτο με τις 2 ομάδες να έχουν επιθετική διάθεση. Αμφότερες προσκαλούσαν τους αντιπάλους να ασκήσουν πρέσινγκ προκειμένου να δημιουργηθούν χώροι και να το εκμεταλλευτούν.

Αυτό το πετύχαινε καλύτερη η «βασίλισσα». Ειδικότερα, σε πολλές περιπτώσεις περίμενε τη Σοσιεδάδ στο δικό της μισό και μετά έφευγε στις αντεπιθέσεις με κύριο εκφραστή τον Βινίσιους. Ο Βραζιλιάνος ήταν πολύ δραστήριος στο πρώτο ημίχρονο κερδίζοντας αρκετά φάουλ. Ωστόσο και τα 2 σουτ που επιχείρησε σταμάτησαν στην αγκαλιά του Ρεμίρο.

Από την άλλη πλευρά, η Σοσιεδάδ δεν κατάφερνε να δημιουργήσει καλές επιθετικές καταστάσεις απέναντι στην οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων.

Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία στις 2 εστίες. Ας σημειωθεί ότι ο Μπενζεμά αποχώρησε ως αναγκαστική αλλαγή μετά από μία ενόχληση στο πόδι.

Βινίσιους και Γιόβιτς έκαναν τη διαφορά

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε με το πόδι στο γκάζι στην επανάληψη. Έτσι, σκόραραν στο 47ο λεπτό με τον Βινίσιους να συνδυάζεται με τον Γιόβιτς προτού πετύχει το 10ο φετινό του γκολ στη La Liga.

Οι Μαδριλένοι διπλασίασαν άμεσα τα τέρματά τους. Στο 56ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κασεμίρο κέρδισε την πρώτη μπάλα και ο Γιόβιτς για να γράψει με κεφαλιά το 2-0.

Μετά από αυτό το τέρμα, η Σοσιεδάδ είχε την κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να είναι απειλητική. Η Ρεάλ, μάλιστα, είχε την καλύτερη ευκαιρία να σκοράρει με τον Βινίσιους στο τέλος αλλά ο Βραζιλιάνος αστόχησε στο πλασέ.

Έτσι, έμεινε μέχρι τέλους αυτό το 2-0, το οποίο έδωσε σημαντικό βαθμολογικό προβάδισμα στην πρωτοπόρο Ρεάλ.