Ο Ρόις σε ένα συγκινητικό βίντεο εξήγησε γιατί αποχωρεί από την Ντόρτμουντ! (vid)
ΟΡΙΣΤΙΚΟ: Τέλος από την Ντόρτμουντ ο Ρόις το καλοκαίρι!
Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Η Τσέλσι βρήκε τον αντικαταστάτη του Τιάγκο Σίλβα!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Με το δεξί η Γιουνάιτεντ στη νέα εποχή Ράνγκνικ (vid)

Η εποχή Ράνγκνικ ξεκίνησε με επιτυχία, με τον Φρεντ να σκοράρει το μοναδικό γκολ στη εκτός έδρας νίκη της Γιουνάιτεντ επί της Κρίσταλ Πάλας.

Στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχτηκε την Κρίσταλ Πάλας στο «Ολντ Τράφορντ». Στο πρώτο παιχνίδι της εποχής Ράνγκνικ, η Γιουνάιτεντ επικράτησε δύσκολα με 1-0 χάρη σε μία ατομική ενέργεια του Φρεντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» απέδωσαν για 30 λεπτά το ποδόσφαιρο που παίζουν οι ομάδες του Ράνγκνικ αλλά μετά ξέμειναν από ενέργεια. Έτσι, το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και στην αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια. Η Γιουνάιτεντ κράτησε το μηδέν στην έδρα της για πρώτη φορά από τις 15 Μαρτίου. Παράλληλα, αναρριχήθηκε στην 6η θέση με 24 βαθμούς, 3 πόντους πίσω από την 4η Γουέστ Χαμ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, αναλαμβάνοντας την κατοχή και βγάζοντας τεράστια ένταση στο πρώτο μισάωρο. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε μετά από συνεργασία του Μπρούνο με τον Κριστιάνο. Το σουτ του Πορτογάλου, όμως, κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το παιχνίδι, έχοντας τη μπάλα στα πόδια τους. Παράλληλα, φαινόταν ξεκάθαρα η εντολή του Ράνγκνικ για άμεσο πρέσινγκ μετά την απώλεια της μπάλας.

Οι παίκτης της Γιουνάιτεντ εφάρμοζαν αυτήν την οδηγία, με συνέπεια να κερδίζουν πολλές μπάλες ψηλά στο γήπεδο. Η Μάντσεστερ ξεκινούσε τις περισσότερες προσπάθειές της από την αριστερή πλευρά, με τον Σάντσο και τον Μπρούνο. Έτσι, με σέντρες έψαχνε το κεφάλι του Κριστιάνο αλλά χωρίς αποτέλεσμα στο πρώτο 45λεπτο.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τον Νταλότ να απειλεί με δυνατό σουτ με το αριστερό αλλά να μην βρίσκει εστία.

Μία ατομική ενέργεια έκρινε το ματς

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ήταν φανερό ότι τα αποθέματα ενέργειας των γηπεδούχων είχαν μειωθεί. Έτσι, η κατοχή της μπάλας μοιραζόνταν στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης.

H πρώτη καλή ευκαιρία στο 2ο 45λεπτο ήρθε με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Τέγιες που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Από την πλευρά της, η ομάδας του Βιεϊρά βρέθηκε μία ανάσα από το 1-0 με το πλασέ του Αγιού από πλάγια θέση στο 75ο λεπτό.

Τελικά, αυτό που δε μπόρεσε να πετύχει η Πάλας με τον Αγιού, το πέτυχε ο Φρεντ για την Γιουνάιτεντ. Ειδικότερα, στο 78ο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στον Βραζιλιάνο έξω από την περιοχή. Εκείνος με έξοχο πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Γκουαίτα, γράφοντας το 1-0.

Αυτό το γκολ έμελλε να κρίνει και την τύχη του αγώνα, με τη Γιουνάιτεντ να εξασφαλίζει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο.