Αξία ανεκτίμητη: Η αγκαλιά του Τζολάκη με τον πατέρα του (pics)
Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)

Ανώδυνη ήττα για τη Σίτι από την ψυχωμένη Λειψία! (vid)

Η Λειψία αν και με υπηρεσιακό προπονητή έπαιξε εξαιρετικά και νίκησε τη Μάντσεστερ Σίτι με 2-0 για την τελευταία αγωνιστική του Champions League.

Η Λειψία ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία της στο φετινό Champions League. Eπικράτησε της Μάντσεστερ Σίτι στην 6η και τελευταία αγωνιστική και πλέον θα συνεχίσει στα πλέι οφ του Europa League. Η Σίτι με κάμποσες αλλαγές στο αρχικό της σχήμα έδειξε πως δεν θα «χτυπούσε» το παιχνίδι από την αρχή. Η Λειψία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, θέλοντας να κάνει την έκπληξη και να εξασφαλίσει το εισιτήριο για το Europa League. Δημιούργησε τις πρώτες φάσεις στα καρέ των Άγγλων. Πάντως, τα γρήγορα γκολ της Παρί Σεν Ζερμέν στο δικό της ματς με αντίπαλο την Μπριζ, έδωσαν το δικαίωμα στη Λειψία να είναι πιο ήσυχη.

Στο 24ο λεπτό ήρθε μια ολιγωρία στην άμυνα των πολιτών. Με τον Λάιμερ να βρίσκει τον Σζομποσλάι και ο τελευταίος να νικά σε τετ-α-τετ τον Στέφεν ανοίγοντας το σκορ για τους Γερμανούς. Ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας της Σίτι έκανε μια σπουδαία απόκρουση δυο λεπτά μετά στο σουτ του Φόρσμπεργκ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 41′ με τον Φόντεν, ενώ τρία λεπτά μετά ο Γκουλάτσι απέκρουσε εντυπωσιακά μια εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρούιν.

Αντέδρασε αργά η Σίτι

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς αν και δεν είχε τρελό ρυθμό, διέθετε σασπένς. Οι δυο ομάδες ήξεραν βέβαια ότι στο άλλο ματς τα πάντα είχαν κριθεί. Ειδικά για τη Λειψία ισχύει αυτό που δεν ήθελε την Μπριζ να παίρνει αποτέλεσμα στο Παρίσι. Ο ρυθμός κατεβασμένος, μέχρι οι Γερμανοί να βρουν και δεύτερο γκολ στο παιχνίδι.

Για μια ακόμη φορά εκτέλεσαν άψογα το επιθετικό τρανζίσιον. Ο Φόρσμπεργκ γύρισε την μπάλα πολύ όμορφα στον Αντρέ Σίλβα ο οποίος νίκησε τον Στέφεν για το 2-0. Η Σίτι μείωσε με τον Μαχρέζ στο 77ο λεπτό σε ένα δείγμα αντίδρασης. Ο Γκρίλις έχασε μοναδική ευκαιρία στο 80′ για να ισοφαρίσει το ματς. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γουόκερ πήρε κόκκινη κάρτα και θα χάσει το πρώτο παιχνίδι των «16». Δεν άλλαξε κάτι δραματικό στον αγώνα, με τη Λειψία να παίρνει το τρίποντο.