Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Γιουβέντους

Αλέγκρι: Η Γιουβέντους δεν ξέρει πότε να παίξει «άσχημο» ποδόσφαιρο

Ο τεχνικός της Γιουβέντους, Μαξ Αλέγκρι, εξέφρασε τη δυσαρέσκειά του για τον τρόπο που η ομάδα του μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τη Βενέτσια.

Η Γιουβέντους στραβοπάτησε για μία ακόμη αναμέτρηση στο φετινό πρωτάθλημα. Ειδικότερα, στην έδρα της Βενέτσια έφυγε με μόλις ένα βαθμό, μετά το τελικό 1-1. Το σκορ άνοιξε για τους «μπιανκονέρι» ο Άλβαρο Μοράτα μετά από σέντρα του Πελεγκρίνι. Ωστόσο, η Γιουβέντους δε μπόρεσε να «σκοτώσει» το ματς και το πλήρωσε.

Έτσι, στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ισοφαρίστηκε με ένα γκολ έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια πίεσε για την ανάκτηση του προβαδίσματος. Ωστόσο, δημιούργησε ελάχιστες επικίνδυνες ευκαιρίες, με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το 1-1.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Αλέγκρι δεν ήταν καθόλου ικανοποιημένος από τον τρόπο που η ομάδα του μπήκε στο χορτάρι στο 2ο ημίχρονο.

«Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου περιπλανιόμασταν, δίνοντας την μπάλα κατευθείαν πίσω. Μερικές φορές δεν συνειδητοποιούμε ότι το παιχνίδι γίνεται «άσχημο» και δεν διαβάζουμε τη στιγμή. Μόλις πέρασε αυτή η στιγμή, αρχίσαμε να παίζουμε ξανά και φέραμε τη Βενέτσια πίσω στο δικό της μισό, αλλά η ζημιά έγινε. Έχουμε παίκτες χωρίς μεγάλη εμπειρία, καθώς ήταν ουσιαστικά το πρώτο «ξεκίνημα» του Κάιο Χόρχε και άλλων. Όλη η ομάδα ήταν λίγο νωθρή στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Φαίνεται ότι δεν μπορούμε να συνειδητοποιήσουμε πότε είναι η ώρα να παίξουμε όμορφα και αυτά τα 10-15 λεπτά πρέπει να παίξουμε άσχημα, να σφίξουμε τα δόντια μας και να προχωρήσουμε».

Απομακρύνεται το τρένο της Ευρώπης για τη Γιουβέντους

Η Γιουβέντους κινδυνεύει να μείνει εκτός τετράδας στο τέλος της σεζόν, αν συνεχίσει αυτές τις εμφανίσεις. Ήδη έχει χάσει πολύτιμο έδαφος, καθώς βρίσκεται 6 βαθμούς πίσω από την 4η Αταλάντα.

Οι «μπεργκαμάσκι», μάλιστα, έχουν την ευκαιρία να διευρύνουν τη διαφορά τους, καθώς αγωνίζονται σήμερα με τη Βερόνα.

Το βέβαιο είναι ότι η Γιουβέντους για 2η σερί χρονιά θα μείνει χωρίς το πρωτάθλημα, το οποίο είχε συνηθίσει να κατακτάει κάθε χρόνο την προηγούμενη δεκαετία.