Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Οι τρεις εγγυήσεις του Λαπόρτα που άλλαξαν την απόφαση του Τσάβι
Κλοπ: «Τα κάναμε όλα λάθος με Έβερτον, συγνώμη από τους οπαδούς μας»
Μπαρτσελόνα

Σκληρή ισοπαλία για τη Μπάρτσα – Βούλιαξε ακόμα περισσότερο (vid)

Η Μπαρτσελόνα έδειξε μαχητικό πνεύμα απέναντι στην Οσασούνα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, με συνέπεια να φύγει με το βαθμό μετά το 2-2.

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, η Μπαρτσελόνα φιλοξενήθηκε από την Οσασούνα στο στάδιο «Ελ Σαντάρ». Η Μπαρτσελόνα τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Οσασούνα αλλά κρατούσε τη νίκη μέχρι το 86ο λεπτό. Τελικά δέχτηκε την ισοφάριση και το 2-2 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ.

Έτσι, έμεινε στους 24 βαθμούς και στην 8η θέση της βαθμολογίας. Αυτό σημαίνει ότι βρίσκεται 5 βαθμούς πίσω από την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 13ο λεπτό. Το γκολ ξεκίνησε από την υπέροχη μπαλιά του Γκάβι, η οποία άνοιξε την αντίπαλη άμυνα. Η μπάλα έφτασε στον προωθημένο Νίκο, ο οποίος με ένα κόντρολ και ψύχραιμο τελείωμα έγραψε το 1-0.

Η χαρά των «μπλαουγκράνα», όμως, κράτησε μόλις ένα λεπτό. Η Οσασούνα κέρδισε ένα φάουλ και ο αφύλαχτος Γκαρσία με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Για ένα ακόμη παιχνίδι, ο Τσάβι χρειάστηκε να κατέβει με πειραματική ενδεκάδα. Με ένα σύστημα με 3 στόπερ και ρόμβο στο κέντρο, η Μπαρτσελόνα έμοιαζε να ψάχνεται στον αγωνιστικό χώρο. Αν και είχε την κατοχή της μπάλας, δυσκολευόταν να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις.

Ο Άμπντε με ατομικές προσπάθειες επιχειρούσε να δημιουργήσει ρήγματα και σε δύο περιπτώσεις έφτασε τελική προσπάθεια. Ωστόσο, κατά γενική ομολογία, η Οσασούνα αμυνόταν με άνεση ενώ ασκούσε και πίεψη ψηλά, προβληματίζοντας την ανάπτυξη της Μπαρτσελόνα.

Το πάλεψε αλλά δεν άντεξε η Μπαρτσελόνα

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Μπαρτσελόνα ανέκτησε το προβάδισμα. Στην κόντρα επίθεση, ο Ντεμπελέ κατάφερε να βγάλει τη σέντρα και ο προωθημένος Αμπντέ στπ δεύτερο δοκάρι τελείωσε τη φάση για το 2-1.

Μετά την επίτευξη του 2-1, η Οσασούν ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε να αμυνθεί και το έκανε με αυτοθυσία. Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και οι φιλοξενούμε δε φοβήθηκαν να παίξουν σκληρά, παραχωρώντας ακόμα και πολλά φάουλ.

H Μπαρτσελόνα κρατούσε με νύχια και με δόντια τη νίκη μέχρι το 85ο λεπτό. Ωστόσο, με σκληρό τρόπο απώλεσαν το προβάδισμα τους μετά από μία καραμπόλα στη μεγάλη περιοχή και σουτ του Αβιλά για το 2-2.

Η ομάδα του Τσάβι Ερνάντεζ δε μπόρεσε να αντιδράσει στα εναπομείναντα λεπτά με αποτέλεσμα να μείνει μέχρι τέλους αυτό το σκορ.