Primera División

Η Masia έσωσε τον Τσάβι από νέο κάζο (vid)

Ο Τσάβι είδε σε ακόμη ένα παιχνίδι τον χάρο με τα μάτια του. Η Μπαρτσελόνα τα χρειάστηκε όμως τελικά πήρε τη νίκη επικρατώντας 3-2 της Έλτσε στο Καμπ Νου.

H Μπαρτσελόνα λίγο έλειψε να χάσει δικό της παιχνίδι. Το καθαρό 2-0 στο πρώτο 20λεπτο μετατράπηκε σε 2-2 στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε δύο λεπτά. Τελικά όμως ο Νίκο Γκονζάλες έδωσε τη λύση στους Καταλανούς και πήραν το τρίποντο κόντρα στην μαχητική Έλτσε.

H Μπαρτσελόνα το απόγευμα του Σαββάτου υποδέχθηκε στο Καμπ Νου την Έλτσε στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της La Liga. Ο τεχνικός των Καταλανών μετά τα συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα έψαχνε μια ανάσα, μια νίκη που θα άλλαζε τη ψυχολογία της ομάδας του. Οι «μπλαουγκράνα» ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 16′ με τον πρωτοεμφανιζόμενο Τζουτγκλά. Ο νεαρός φορ πήρε την ευκαιρία του από τον Τσάβι και στο ντεμπούτο του βρήκε δίχτυα ξεσηκώνοντας το Καμπ Νου.

Σαν να μην έφθανε αυτό για την Μπαρτσελόνα, τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκάβι να πετύχει το παρθενικό του τέρμα με τους Καταλανούς. Με το 2-0 για προβάδισμα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διαχειριστούν με ευκολία το παιχνίδι στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη ωστόσο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν με τον ίδιο τρόπο.

Η Έλτσε ανέβηκε στο γήπεδο και έψαξε τρόπο αντίδρασης. Στο 62′ ο Μορέντε μείωσε σε 2-1 όμως τα πράγματα πήραν άγρια μορφή ένα λεπτό αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αμέσως με τον Μίγια και άλλο γκολ κάνοντας το 2-2. Το Καμπ Νου «πάγωσε» και η Μπαρτσελόνα έδειξε να τα χάνει. Στη συνέχεια οι Καταλανοί προσπάθησαν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα να μπουν εκ νέου σε θέση οδηγού. Όσο περνούσε η ώρα όμως αυτό έμοιαζε αρκετά δύσκολο. Τελικά για καλή τους τύχη τη λύση στο σκοράρισμα την έδωσε ο Νίκο Γκονζάλες. Ο νεαρός στο 86′ βρήκε δίχτυα και τίναξε από το πάνω από την ομάδα του το άγχος της γκέλας. Η Μπαρτσελόνα εν τέλει επικράτησε με 3-2.