Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
Γιουβέντους

Μέσα στην ομίχλη η «Γιούβε» αχνοβλέπει τετράδα (vid)

Στο ομιχλώδες «Ρενάτο Νταλάρα», η Γιουβέντους επικράτησε της Μπολόνια με 2-0 και πλησίασε την τετράδα του ιταλικού πρωταθλήματος.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Serie A, η Γιουβέντους φιλοξενήθηκε από την Μπολόνια στο στάδιο «Ρενάτο Νταλάρα». Για 11η σερί φορά η «Γιούβε» κέρδισε την ομάδα του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς, καθώς προηγήθηκε στο σκορ και υπερασπίστηκε το προβάδισμά της μέχρι τέλους.

Με αυτή τη νίκη με 2-0, η «μεγάλη κυρία» ισοβάθμησε στην 5η θέση της βαθμολογίας με τη Ρόμα. Έτσι, απέχει πια 5 βαθμούς από την τετράδα και τη Νάπολι, η οποία αγωνίζεται αύριο (19/12). Αυτή ήταν η 5η φορά στα τελευταία 7 ματς της Γιουβέντους που κρατάει το μηδέν στα μετόπισθεν.

Η Γιουβέντους μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και βρήκε τα δίχτυα μόλις στο 6ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από υπέροχη κάθετη πάσα του Μπερναντέσκι, ο Μοράτα σκόραρε με μία τελείωμα μίας επαφής, ανοίγοντας το σκορ.

Η «μεγάλη κυρία» οπισθοχώρησε μετά το γκολ, δίνοντας χώρους στην Μπολόνια. Έτσι, επιδίωκε να βγει στην κόντρα επίθεση.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, έχοντας κερδίσει μέτρα στο γήπεδο απείλησαν για πρώτη φορά με το ψαλιδάκι του Σβάνμπεργκ, το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα να μην μπορούν βγουν με αξιώσεις στην αντεπίθεση. Ωστόσο, η Γιουβέντους κράτησε με άνεση το μηδέν πίσω μέχρι το ημίχρονο καθώς αμυνόταν μαζικά χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα.

Χωρίς να θέλξει ήταν ουσιαστική

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο 2ο ημίχρονο. Η Γιουβέντους στήθηκε με αμυντικό προσανατολισμό και πρόθεση να υπερασπιστεί το προβάδισμά της.

Η «μεγάλη κυρία έπαιζε με τη φωτιά, καθώς έκανε αρκετά επικίνδυνα λάθη έξω από την περιοχή της. Η Μπολόνια ανάγκασε τον Σέζνι να αποτρέψει την ισοφάριση στο σουτ του Ντομίνγκεζ στο 66ο λεπτό.

Εν τέλει η Μπολόνια, όχι μόνο δεν ισοφάρισε αλλά δέχτηκε και 2ο γκολ. Ειδικότερα, με τον Κουαδράδο να σουτάρει από μακριά και από πλάγια θέση, η Γιουβέντους διπλασίασε τα τέρματά της. Αυτό το γκολ αποδιοργάνωσε τη Μπολόνια και πλήγωσε την αυτοπεποίθηση που έχτιζε σταδιακά μέσα στο ματς.

Στο 76ο λεπτό, ο Μπερναντέσκι βρήκε χώρους αλλά του σουτ αποκρούστηκε από τον Σκορούπσκι. Στο 88ο λεπτό, ο Κουδράδο έχασε ευκαιρία να γράψει το 3-0. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού