Ντόρτμουντ – Παρί: ΔΥΟ δοκάρια σε λίγα δευτερόλεπτα από Μπαπέ και Χακίμι! (vid)
Η Ρεάλ ήδη ετοιμάζει φιέστα στη Μαδρίτη για το πρωτάθλημα πριν την Μπάγερν!
Ντόρτμουντ – Παρί: Θύμισε Χάαλαντ η γκολάρα του Φύλκρουγκ! (vid)
Ο κόσμος της Ντόρτμουντ έδωσε… ρέστα στο ματς με την Παρί! (vid)
Μαρτύρησε τον Ζιρού ο προπονητής του: «Φεύγει για MLS»
Νέος θρίαμβος της Ρεάλ Μαδρίτης: Έπεισε τον Κρόος να πάρει τη μεγάλη απόφαση!
Ίντερ

Η Ίντερ αποχαιρέτησε το 2021 σαν πρωταθλήτρια (vid)

Στο τελευταίο παιχνίδι της για το 2021, η Ίντερ επικράτησε της Τορίνο με 1-0 στην έδρα και μπορεί να κοιτάζει τους διώκτες της από ψηλά.

Στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Serie A, η Ίντερ υποδέχτηκε την Τορίνο στο στάδιο «Τζουζέπε Μεάτσα». Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι επέδειξε κυνικότητα και με στιβαρή άμυνα και αξιοποίηση των αντεπιθέσεων επικράτησε με 1-0. Έτσι, αύξησε τη διαφορά της από τους διώκτες της στο +7, αν και η Μίλαν και η Νάπολι ακόμα δεν έχουν αγωνιστεί στην τελευταία στροφή του 1ου γύρου.

Ας σημειωθεί ότι αυτή ήταν η 6η σερί νίκη της Ίντερ στο πρωτάθλημα χωρίς να δεχτεί γκολ.

Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό στο ξεκίνημα, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν στο καβούκι της. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία, μάλιστα, έπεσε στα πόδια του Πιάτσα, ο οποίος πλάσαρε ελάχιστα άουτ στο 15΄.

Τέσσερα λεπτά αργότερα απάντησε στις ευκαιρίες ο Μπαστόνι, ο οποίος προωθήθηκε αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά να τελειώσει τη φάση.

Η Τορίνο έπαιζε επιθετικά, με αποτέλεσμα να αφήνουν πολλούς κενούς χώρους πίσω. Έτσι, το πλήρωσε στο 30ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από κλέψιμο της μπάλας στην άμυνά της, η Ίντερ εκδήλωσε άμεσα την αντεπίθεση και ο Ντάμφρις έγραψε το 1-0 με ψύχραιμο πλασέ.

Η άμυνα ψηλά της Τορίνο επέτρεπε στον Τσαλχάνγλου να παίξει κάθετα. Με αυτόν τον τρόπο, ο Λαουτάρο βρέθηκε απέναντι από τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς, τον πέρασε αλλά το πλασέ του βγήκε λίγο άουτ.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ψηλά, προβληματίζοντας την ανάπτυξη των γηπεδούχων αλλά χωρίς να τους απειλήσουν.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Τορίνο ήταν που είχε την κατοχή της μπάλας. Ωστόσο, κάθε σέντρα που επιχειρούσε εξουδετερωνόταν από τους αμυντικούς της Ίντερ.

Οι γηπεδούχοι παρόλο που δεν απειλούνταν έπαιζαν με τη φωτιά, καθώς βρίσκονταν συνεχώς σε θέση άμυνας. Ωστόσο, το παιχνίδι κυλούσε και δεν έδειχνε ποτέ να κινδυνεύουν να χάσουν αυτό το προβάδισμα τους. Αντιθέτως, έχασαν και ευκαιρία για το 2-0 με το δοκάρι του Αλέξις Σάντσεζ στο 88΄. Έτσι, έμεινε μέχρι τέλους αυτό το 1-0 που έφερε την Ίντερ στο +7 από τους διώκτες της (έστω και προσωρινά).