Άλμπα: «Το φωνάζω δυνατά, στόχος η κατάκτηση του πρωταθλήματος»
Οργισμένος Ρομανιόλι με τον διαιτητή: «Μας στέρησε ένα πέναλτι»
Διαρρήκτες εισέβαλλαν στο σπίτι του Μπενζεμά την ώρα του… αγώνα!
Τσάβι: «Δεν εμφανίζεται ο Ντεμπελέ! Ο Πέδρι… είναι 19 και τα κάνει όλα τέλεια»
Έκλεισε… στόματα ο Ντε Γιονγκ – Έσωσε την Μπαρτσελόνα στο 87′! (vid)
Ήταν να μην κάνει ο Ράμος την αρχή! Πήρε φόρα η Παρί! (vid)
Μπαρτσελόνα

Το δοκάρι στέρησε το γκολ καριέρας του Λουκ Ντε Γιονγκ (vid)

Ο στράικερ της Μπαρτσελόνα είδε το δοκάρι να του στερεί ένα από τα γκολ της καριέρας του προτού τελικά ανοίξει το σκορ κόντρα στη Μαγιόρκα.

Ο Λουκ Ντε Γιονγκ πραγματοποιεί το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα κόντρα στη Μαγιόρκα. Μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού, μετράει 2 δοκάρια και 1 γκολ.

Σε ένα ματς που η Μπαρτσελόνα είχε την κατοχή και η Μαγιόρκα αμυνόταν βαθιά, ο Ολλανδός ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης του γηπέδου.

Ειδικότερα, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την Μπάρτσα ήρθε στο 29ο λεπτό. Ο Τζούντγκλα τροφοδότησε κάθετα τον Ντε Γιονγκ και εκείνος με το μυτάκι πλάσαρε στο κάθετο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ολλανδος φορ σημάδεψε ξανά το δοκάρι – αυτή τη φορά με πολύ πιο εντυπωσιακό τρόπο. Με ένα ανάποδο ψαλιδάκι από σέντρα του Μινγκέθα.

Τελικά, ο Ντε Γιονγκ επιβραβεύτηκε για την καλή του εμφάνιση στο 44ο. Ειδικότερα, μετά από σέντρα του Μινγκέθα, πήρε την κεφαλιά και με εντυπωσιακό τρόπο έγραψε το 1-0.

Αυτό ήταν τo 2o του γκολ στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα μετά από 13 συμμετοχές.