Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
Αγγλία

«Καθαρή» νίκη της Τσέλσι κόντρα στο… φάντασμα της Τότεναμ (vid)

Δεν αντιμετώπισε πολλά προβλήματα η Τσέλσι απέναντι στην Τότεναμ στον πρώτο ημιτελικό του EFL Cup και πήρε τη νίκη με 2-0.

Μπλε βάφτηκε η πρώτη αναμέτρηση της ημιτελικής φάσης για το EFL Cup. To Λιγκ Καπ της Αγγλίας με άλλα λόγια. Η Τσέλσι δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να κάμψει την αντίσταση της Τότεναμ στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Δίχως πολλά πολλά, τη νίκησε με 2-0 και πήρε σαφές προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης. Η ρεβάνς θα γίνει σε μια βδομάδα από σήμερα.

Οι φιλοξενούμενοι σαν να μην είχαν όρεξη να παίξουν ποδόσφαιρο. Δεν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες και έδειξαν ότι επηρεάστηκαν από την εξέλιξη του παιχνιδιού. Μόλις στο πέμπτο λεπτό οι μπλε του Λονδίνου άνοιξαν το σκορ. Δράστης ο Κάι Χάβερτζ ο οποίος εξέλαβε ωραία μπαλιά από τον Μάρκος Αλόνσο και πλάσαρε τον Ούγκο Γιορίς για το 1-0 της Τσέλσι.

Σχεδόν μισή ώρα αργότερα, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Αυτή τη φορά συνέβαλε ποδοσφαιριστής της Τότεναμ. Ο Μπεν Ντέιβις βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε άθελά του στα δίχτυα της ομάδας του.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; Τσέλσι

Σήκωσε το πόδι από το γκάζι η Τσέλσι

Η Τσέλσι πριν λήξει το ημίχρονο έκανε άλλη μια ευκαιρία, με τον Λουκάκου να αστοχεί. Ο Βέλγος διεθνής επιθετικός επέστρεψε στο αρχικό σχήμα της ομάδας του μετά τα πρόσφατα… τερτίπια του. Ωστόσο, η ομάδα του Τούχελ είδε τον σκόρερ του 1-0 να αποχωρεί τραυματίας. Σε μια φάση που πολλοί δεν θα αντέξουν να δουν, ο Χάβερτζ υπέστη εξάρθρωση δακτύλου και αντικαταστάθηκε από τον Τίμο Βέρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν θα μπορούσαμε να πούμε πως είδαμε ένα θεαματικό παιχνίδι. Η Τσέλσι κατέβασε στροφές, με την Τότεναμ όμως να μην χτυπάει το ματς. Μονάχα μια φάση στις καθυστερήσεις για την ομάδα του Κόντε ήταν αξιοσημείωτη, την οποία εξουδετέρωσε ο Κέπα.