Ανρί: «Δίκαια πέρασε η Ρεάλ! Για αυτό πήρε την πρόκριση…»
Το μήνυμα του Μίλερ στη Ρεάλ: «Σε περιμένω… για ματσάρες!» (vid)
Χάαλαντ «φάντασμα» – Τον μηδένισε η Ρεάλ με στατιστικά… για κλάματα! (pic)
Ο Ντάιερ γλεντάει την Άρσεναλ: «Πόσο γούσταρα που την πέταξα εκτός…» (vid)
Κάραγκερ… κράζεις: «Ρεάλ, δεν είσαι η καλύτερη! Είσαι όμως η πιο τυχερή»
H Γιουνάιτεντ στέλνει τον Γκρίνγουντ… σούμπιτο στην Ιταλία
Ρώσος δημοσιογράφος «έλιωσε» στα γέλια στην εκτέλεση πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (vid)
Έγραψε ιστορία ο Νόιερ – Περισσότερα clean sheets από κάθε άλλον στο Champions League (stats)
«Η Μπαρτσελόνα κινείται μυστικά για την απόκτηση του Ντιμπάλα»
Αντσελότι: «Μας πίεσε πολύ η Σίτι, δεν θα πεθάνει ποτέ η Ρεάλ Μαδρίτης»
H UEFA… ζει και αναπνέει για το σενάριο Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαπέ
Λίβερπουλ: Στο Λονδίνο ο παιχταράς που θα διαδεχθεί τον Σαλάχ
Τα δύο παιδικά λάθη του Σάκα στο φινάλε του Μπάγερν – Άρσεναλ (vid)
Ρόντρι: «Είδα μόνο μια ομάδα στο γήπεδο, έπρεπε να περάσει η Σίτι»
Μίλαν

Μίλαν άνετη και ωραία, στραπάτσαρε τη Ρόμα (vid)

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα, η Μίλαν κέρδισε με 3-1 τη Ρόμα και συνέχισε να έχει βλέψεις για το πρωτάθλημα!

Ακάθεκτη στο κυνήγι της πρώτης θέσης της Serie A συνέχισε η Μίλαν. Οι «ροσονέρι» πέρασαν το εμπόδιο της Ρόμα με 3-1 χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από τη μισητή Ίντερ (-1). Ακόμα ένα ντέρμπι μακριά από τη νίκη για τους «τζιαλορόσι» oι οποίοι έμειναν με εννέα παίκτες!

Στο άψε-σβήσε η Μίλαν φόρτσαρε και «καθάρισε»!

Πιο ζεστά ξεκίνησε το παιχνίδι η Μίλαν, η οποία δεν χρειάστηκε πολύ χρόνο για να απειλήσει. Στο 4′ ο Τεό Ερνάντεζ δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ρούι Πατρίσιο. Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Έιμπραχαμ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή της Ρόμα και ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Ζιρού από τα έντεκα βήματα ήταν εύστοχος και άνοιξε το σκορ (8′).

Μετά από μόλις οκτώ λεπτά, ο Γάλλος φορ απείλησε ξανά. Το σουτ του που σταμάτησε στο δοκάρι, έφτασε στα πόδια του Μεσίας, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ και έκανε γρήγορα-γρήγορα το 2-0 για τους γηπεδούχους. Σοκ για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, η οποία για ακόμα ένα παιχνίδι βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ.

Σιγά-σιγά, η απόδοση των «ρωμαίων» ανέβηκε και προσπάθησε να μειώσει το σκορ. Ο Νικολό Ζανιόλο λίγο έλειψε να το κάνει στο 25′, με τον Μενιάν να του αρνείται το γκολ. Αυτό που η θεά Τύχη στέρησε στον Ιταλό σε εκείνο το σημείο, έφερε λίγο πριν το ημίχρονο στον Τάμι Έιμπραχαμ. Ο Πελεγκρίνι σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Άγγλο και κατέληξε στα δίχτυα των «ροσονέρι».

Αυτή όμως έμεινε και η μόνη αντίδραση της Ρόμα. Ο Μπραχίμ Ντίαθ είχε δοκάρι στο 51′ με τους «τζιαλορόσι» να αποτυγχάνουν να απειλήσουν ξανά. Η αποβολή του Κάρσντορπ με δεύτερη κίτρινη στο 74ο λεπτό έφερε σε ακόμα πιο δύσκολη θέση τους φιλοξενούμενους. Αυτό που ο Φλορέντσι δεν μπόρεσε να κάνει στο 75′, πέτυχε ο Λεάο στο 82′ μετά από την ασίστ του Ιμπραΐμοβιτς. Ο εκνευρισμός της Ρόμα ήταν σαφής, με τον Μαντσίνι να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη, κάνοντας πέναλτι. Η εκτέλεση του Ζλάταν όμως δεν ήταν εύστοχη και το 3-1 έμεινε μέχρι το τέλος.