Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Άρσεναλ: Σημαντική απουσία ενόψει του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ αγνοεί τα χρήματα και δεν το… κουνάει από το Λονδίνο!
Μπρούνο Φερνάντες: «Αυτός ο κανόνας πρέπει να εξαφανιστεί»!
Λουίς Ενρίκε, 2024
Για αυτό αποβλήθηκε ο Τσάβι – «Δώσε του κόκκινη! Απέβαλλε τον εδώ και τώρα» (pic)
Γιουβέντους

Δειλά – δειλά η Γιουβέντους αναρριχάται όλο και πιο ψηλά (vid)

Η Γιουβέντους συνέχισε την ανοδική της πορεία στη βαθμολογία του ιταλικού πρωταθλήματος, επικρατώντας εντός έδρας της Ουντινέζε με 2-0.

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, η Γιουβέντους υποδέχτηκε την Ουντινέζε στο «Αλιάνζ» και ο Ντιμπάλα άνοιξε από νωρίς το σκορ. H oμάδα του Αλέγκρι για ένα ακόμη αγώνα δεν έθελξε με το ποδόσφαιρό της αλλά ήταν ουσιαστική. Έτσι, εκμεταλλευόμενη τις λίγες ευκαιρίες της, επικράτησε με 2-0 και έπιασε την Αταλάντα στη βαθμολογία.

Συγκεκριμένα, με 41 βαθμούς ισοβαθμεί με τους «μπεργκαμάσκι» στην 4η θέση. Ας σημειωθεί ότι η ομάδα του Γκασπερίνι, πάντως, μετράει 2 παιχνίδια λιγότερα.

Αρχικά, στο πρώτο 10λεπτο, η «μεγάλη κυρία» είχε την κατοχή της μπάλας αλλά σε σημεία του γηπέδου που δεν ήταν επικίνδυνη. Η ομάδα του Αλέγκρι επιχειρούσε στο ξεκίνημα να φέρει τη μπάλα στην περιοχή με σέντρες από τις πτέρυγες.

Την πρώτη φορά που η «Γιούβε» επιχείρησε να παίξει από τον άξονα, άνοιξε το σκορ. Ειδικότερα, μετά από κάθετη του Αρτούρ και λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, η μπάλα στρώθηκε στον Ντιμπάλα ο οποίος με το αριστερό πέτυχε το 7ο φετινό του γκολ.. Μετά το γκολ ο Ντιμπάλα δεν πανηγύρισε αλλά αγριοκοίταξε προς το μέρος της κερκίδας που κάθονταν οι διευθυντές της «Γιούβε».

Στη συνέχεια, η Γιουβέντους συνέχισε να έχει την κατοχή χωρίς να αλλάξει κάτι. Η Ουντινέζε δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου, αλλά και τα αυξημένα ποσοστά κατοχής των γηπεδούχων δεν μεταφράστηκαν σε επικίνδυνες ευκαιρίες.

Η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές της

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Ουντινέζε μπήκε πιο δυνατά. Άρχιζε να πιέζει ψηλά και κέρδισε ορισμένα κόρνερ. Ωστόσο, η μεγάλη ευκαιρία δεν ήρθε.

Την ίδια ώρα η Γιουβέντους είχε έναν πιο παθητικό ρόλο. Η ομάδα του Αλέγκρι, πάντως, ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στην επανάληψη. Με μία φάση παρόμοια με το γκολ του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντιμπάλα επιτέθηκε ξανά από τον άξονα αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ στο 65ο λεπτό.

Τελικά, η επιμονή της «μεγάλης κυρίας» με τις σέντρες επιβραβεύτηκε στο 78ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από σέντρα του Ντε Σίλιο, ο Μακένι σκόραρε για ένα ένα ακόμα παιχνίδι με το κεφάλι διαμορφώνοντας το 2-0.

Αυτό το γκολ κλείδωσε και τη νίκη για τους «μπιανκονέρι», οι οποίοι διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος.