Μάντσεστερ Σίτι

Πήρε το ντέρμπι κορυφής η Σίτι και σφιχταγκαλιάζει τον τίτλο! (vid)

Το ζητούμενο ήταν η νίκη και αυτό έκανε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Τσέλσι εξασφαλίζοντας τον τίτλο στην Premier League.

Αν και δεν έπαιξε φαντασμαγορικό ποδόσφαιρο, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το μεγάλο ντέρμπι με την Τσέλσι. Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Premier League, οι Πολίτες νίκησαν τους μπλε του Λονδίνου χάρη στο γκολ του Κέβιν Ντε Μπρόινε. Κόντρα στην άλλοτε ομάδα του, ο Βέλγος διεθνής μέσος έβαλε ένα πολύ σημαντικό τέρμα. Έτσι, η Σίτι ξέφυγε με 13 βαθμούς διαφορά από την Τσέλσι και έβαλε άλλο ένα λουκέτο στον τίτλο.

Το πρώτο εικοσάλεπτο του αγώνα δεν επιφύλασσε κάτι σημαντικό για κάποια από τις δύο ομάδες, με μόλις δύο σουτ να καταγράφονται στη στατιστική. Ναι μεν η Σίτι είχε την πρωτοβουλία, αλλά χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τους φιλοξενούμενους. Με εξαίρεση την κεφαλιά του Στόουνς στο 14′, ούτε οι «πολίτες» ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί.

Μέγας είσαι Κέπα, μηδέν εις το πηλίκο η Τσέλσι!

Στο 24′ ο Κέβιν Ντε Μπρόινε εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Κέπα ήταν σε ετοιμότητα. Ο Ισπανός χρειάστηκε να δείξει την κατακόρυφη άνοδο της απόδοσης του και στο 39ο λεπτό, όταν και ο Γκρίλις βγήκε τετ-α-τετ. Και εκεί όμως, ο 26χρονςο κίπερ είχε απάντηση, αποτρέποντας το γκολ. Το ημίχρονο έληξε με την Τσέλσι να μην έχει σουτ στον στόχο (!), αλλά με τον τερματοφύλακα της να την σώζει κάμποσες φορές.

Μόλις λίγα δευτερόλεπτα χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο για να αγγίξει το γκολ η Σίτι. Ο Ντε Μπρόινε έβγαλε γλυκιά σέντρα στην περιοχή, ο Στέρλινγκ όμως δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να την σπρώξει στα δίχτυα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Λουκάκου βγήκε μόνος απέναντι στον Έντερσον, όμως ούτε αυτός μπόρεσε να σκοράρει. Αυτή κι όμως ήταν η πρώτη φάση της Τσέλσι στο ματς…

Μίλησε ο Ντε Μπρόινε και η Σίτι ξέφυγε

Στο 71ο λεπτό έμελλε να γραφτεί η όλη ιστορία στο ντέρμπι. Ο Ζοάο Κανσέλο βρήκε τον Ντε Μπρόινε ο οποίος με άριστο πλασέ εκτός περιοχής νίκησε τον Κέπα και άνοιξε το σκορ για τη Σίτι. Όσο κι αν προσπάθησε η ομάδα του Τούχελ στη συνέχεια, δεν μπόρεσε να απειλήσει και πόσο μάλλον να νικήσει τον Έντερσον. Έτσι η Σίτι έφτασε στο πολύτιμο τρίποντο που την αφήνει να σκέφτεται με αξιώσεις και τη φετινή Premier League.