Πρόεδρος Φενέρμπαχτσε: «Ας πέσουμε κατηγορία αν χρειαστεί»! (vid)
Άρσεναλ: Σημαντική απουσία ενόψει του ντέρμπι με τη Μάντσεστερ Σίτι!
Τσέλσι: Ο Στέρλινγκ αγνοεί τα χρήματα και δεν το… κουνάει από το Λονδίνο!
Μπρούνο Φερνάντες: «Αυτός ο κανόνας πρέπει να εξαφανιστεί»!
Λουίς Ενρίκε, 2024
Για αυτό αποβλήθηκε ο Τσάβι – «Δώσε του κόκκινη! Απέβαλλε τον εδώ και τώρα» (pic)
Κόσμος

To πρώτο γκολ του Σαλάχ στο AFCON είναι αντάξιο της ποιότητας του (vid)

O Μοχάμεντ Σαλάχ σκόραρε το πρώτο του γκολ στο Κόπα Άφρικα, χαρίζοντας στην εθνική Αιγύπτου την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ άνοιξε λογαριασμό στο Κόπα Άφρικα. Στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής, η Αίγυπτος τέθηκε αντιμέτωπη με την
Γουινέα Μπισσάου. Η Αίγυπτος ήθελε μόνο τη νίκη στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, καθώς είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα της με αντίπαλο τη Νιγηρία (1-0).

Έτσι, ο σούπερ σταρ των Αιγύπτιων, Μοχάμεντ Σαλάχ, ανέλαβε δράση. Ειδικότερα, στο 69ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με ένα γκολ που αποδείχτηκε και το μοναδικό στην αναμέτρηση.

Η Γουινέα Μπισσάου σκόραρε στο 82ο λεπτό το γκολ της ισοφάρισης αλλά αυτό ακυρώθηκε τελικά με τη χρήση του VAR. Έτσι, ο άσος της Λίβερπουλ χάρισε τους 3 βαθμούς στην Αίγυπτο, στην προσπάθεια που κάνει για διάκριση στο φετινό τουρνουά.

Η Αίγυπτος θα αγωνιστεί κόντρα στο Σουδάν την τελευταία αγωνιστική. Δεδομένου ότι περνάνε ακόμα και οι καλύτεροι τρίτοι, της αρκεί και ο βαθμός της ισοπαλίας για να περάσει στην επόμενη φάση του Κόπα Άφρικά.