Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Οριστική απόφαση – «Ακύρωσε» την Μπάγερν και θέλει μόνο Ρεάλ!
Άρσεναλ: Ο Αρτέτα έχει βρει ποιοι επιθετικοί τον ενδιαφέρουν από τώρα!
Μπαρτσελόνα, τον έδιωξες σαν άχρηστο – Τώρα γίνεται μάχη για την απόκτηση του!
Μπαρτσελόνα: Γιαμάλ… η εκτόξευση – Τα δύο στοιχεία που δείχνουν την εξέλιξη του!
Ποτσετίνο: «Είναι τέρμα λυπημένος! Δώσαμε τόσα χρήματα και έπαιξε μόλις 30’»
Οι δέκα πιο ακριβοί ποδοσφαιριστές στον κόσμο – Λείπουν οι… GOAT (pic)
Φελίπε Μέλο προς Άλβες- Ρομπίνιο: «Αν είχατε βιάσει τη δική μου κόρη θα σας είχα σκοτώσει»
Ισπανία

Μίλησε η κλάση του Αζάρ και η Ρεάλ γλίτωσε από σούπερ κάζο! (vid)

Ο Εντέν Αζάρ με το παρθενικό του γκολ στη σεζόν λύτρωσε τη Ρεάλ Μαδρίτης δίνοντάς της την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa del Rey.

Η Ρεάλ Μαδρίτης χρειάστηκε τον μεγάλο της αστέρα (βάσει ονόματος) στην έδρα της Έλτσε. Ο Εντέν Αζάρ περίμενε μέχρι τα πέντε τελευταία λεπτά της παράτασης προκειμένου να σκοράρει για πρώτη φορά φέτος! Χάρισε έτσι την πρόκριση για τα προημιτελικά στους Μαδριλένους με 2-1, που τελείωσαν το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Μαρσέλο.

Αν και η Ρεάλ είχε ξεκάθαρα την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις φάσεις, η Έλτσε ήταν αυτή που έκανε την πρώτη ευκαιρία. Και μάλιστα ήταν η μεγαλύτερη στο παιχνίδι και από αυτές που δεν χάνονται. Ο Χοσάν στο 10ο λεπτό από δεξιά γύρισε στον Καρίγιο, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το ένα μέτρο! Και μάλιστα με τον Λουνίν εξουδετερωμένο.

Στη συνέχεια, οι Μαδριλένοι ανοίχτηκαν για να πάρουν τα πάνω τους ξέροντας ότι η τύχη τούς χαμογέλασε πλατιά… Αλλά δεν κατόρθωσαν να κάνουν μια κλασική ευκαιρία στα καρέ των γηπεδούχων για το πρώτο ημίχρονο.

Νωθρή η Ρεάλ, έλειπε ο Μπενζεμά

Αν μη τι άλλο, η απουσία του Καρίμ Μπενζεμά φάνηκε και με το παραπάνω. Παρότι είχε σέντερ φορ τον Λούκα Γιόβιτς, η Ρεάλ δεν μπόρεσε να φανεί σοβαρά απειλητική στα αντίπαλα καρέ. Με την έλλειψη ρυθμού του Σέρβου επιθετικού να γίνεται εμφανής στο χορτάρι.

Στο 77ο λεπτό ο Κασεμίρο δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Άξελ Βέρνερ κι ο τερματοφύλακας της Έλτσε απέκρουσε το σουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Βινίσιους έκανε ωραία ενέργεια, αλλά η προσπάθειά του δεν κατέληξε στον στόχο. Κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Χαμός στην παράταση, με Αζάρ λυτρωτή

Με αρκετές αλλαγές εκατέρωθεν, ξεκίνησε το ημίωρο της παράτασης όπου προς το τέλος του πρώτου τετάρτου βρήκε την Έλτσε μπροστά στο σκορ. Τα πάντα ξεκίνησαν από ένα μαρκάρισμα του Μαρσέλο το οποίο θεωρήθηκε τόσο αντικανονικό που κόστισε ακριβά στον Βραζιλιάνο. Μιας και αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Βερδού εκτέλεσε το φάουλ. Η μπάλα κόντραρε στο τείχος, επέστρεψε στα πόδια του και σούταρε. Η κόντρα τον ευνόησε και η Έλτσε έκανε το 1-0. Ωστόσο, στο 108′ ο Ίσκο επανάφερε τις ισορροπίες κυνηγώντας μια χαμένη μπαλιά. Η αυταπάρνησή του οδήγησε στο 1-1 για τη Ρεάλ.

Στο 115′ ο Εντέν Αζάρ έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά για τη «Βασίλισσα»! Βρέθηκε από αριστερά στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Βέρνερ και πλάσαρε σε κενή εστία για το 2-1. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του Βέλγου τη φετινή σεζόν!