Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Κόσμος

Η Αργεντινή είναι η πιο «καυτή» εθνική στον κόσμο αυτή τη στιγμή

Η Αργεντινή είναι η εθνική ομάδα που τρέχει αυτή τη στιγμή το μεγαλύτερο αήττητο σερί από οποιαδήποτε άλλη στον κόσμο.

Σε εξαιρετικό φεγγάρι επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται η Αργεντινή στην πρόσφατη αναμέτρηση με τη Χιλή για τα προκριματικά του Μουντιάλ. Η «αλμπισελέστερ» εν τη απουσία του Μέσι επικράτησε με 2-1 και έφτασε τους 32 βαθμούς στον όμιλο της. Μόνο η εθνική Βραζιλίας έχει περισσότερους (36). Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι έχει ήδη προκριθεί στην τελική φάση του Μουντιάλ από τον περασμένο Νοέμβρη.

Ωστόσο, θέλει να τελειώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη διαδικασία των προκριματικών. Μετά τη νίκη με την Χιλή μετράει πια 28 παιχνίδια χωρίς ήττα. Πρόκειται για το μεγαλύτερο αήττητο σερί εθνικής ομάδας αυτή τη στιγμή.

Επομένως, η «αλμπισελέστε» θεωρείται η πιο «καυτή» εθνική ομάδα στον κόσμο την παρούσα περίοδο.

Παράλληλα, η εθνική Αργεντινής, για πρώτη φορά στην ιστορία έφτασε τα 18 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς ήττα σε προκριματική διαδικασία. Η τελευταία της ήττα ήταν πριν από 5 χρόνια.

Ο Μέσι έλειπε και ο Ντι Μαρία χόρευε

Ο Λιονέλ Μέσι απουσίαζε από την αναμέτρηση με τη Χίλη και έχει παραμείνει στο Παρίσι, καθώς όπως είπε ο προπονητής του, Λιονέλ Σκαλόνι, ακόμα ταλαιπωρείται από τις επιπλοκές της COVID-19.

Το περιβραχιόνιο πήρε ο Άνχελ Ντι Μαρία και δικαίωσε την επιλογή του προπονητή του. Ειδικότερα, μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ με ένα απίθανο γκολ έξω από την περιοχή.

Η Χιλή απάντησε και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μπρερετόν στο 21ο λεπτό. Ωστόσο, την τελευταία λέξη είπε ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ. Ο στράικερ της Ίντερ πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 34ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Έτσι, η Αργεντινή μετράει 9 νίκες και 5 ισοπαλίες σε 14 παιχνίδια. Μαζί με τη Βραζιλία είναι οι μόνες αήττητες ομάδες στον όμιλο τους για τα προκριματικά του Μουντιάλ.