Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Κόσμος

Ο ηγέτης Σαλάχ οδηγεί την Αίγυπτο στα ημιτελικά του AFCON (vid)

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ αποδεικνύεται ο μεγάλος ηγέτης της εθνικής Αιγύπτου, οδηγώντας την στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα με τα γκολ και τις ασίστ του.

O Μοχάμεντ Σαλάχ έχει «αγκαλιάσει» το ρόλο του ηγέτη στο φετινό Κόπα Άφρικα για την εθνική Αιγύπτου. Είναι το πιο μεγάλο όνομα της διοργάνωσης και ο εξτρέμ της Λίβερπουλ ανταποκρίνεται στις προσδοκίες.

Αυτό αποδείχθηκε και στην προημιτελική φάση, όπου πήρε από το χεράκι την ομάδα του και απέκλεισε το Μαρόκο. Ειδικότερα, το σκορ άνοιξε η ομάδα του Χακίμι, με ένα πέναλτι του Μπουφάλ στο 6ο λεπτό. Ωστόσο, οι «φαραώ» αντέδρασαν. Στο 2ο ημίχρονο, ο Σαλάχ πήρε το ριμπάουντ μετά από μία εκτέλεση κόρνερ και από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

Οι 2 ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί μίλησε ξανά η ατομική ποιότητα του Σαλάχ. Ο 29χρονος πραγματοποίησε μία απίθανη κούρσα από τα αριστερά και παρά την πίεση έμεινε σταθερός. Έτσι, γύρισε τη μπάλα για τον Τρεζεγκέ, ο οποίος είχε εύκολο έργο πια για το 2-1.

Με αυτόν τον τρόπο, η Αίγυπτος εξασφάλισε την πρόκριση της στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα. Εκεί την περιμένει η εθνική Καμερούν στις 3 Φλεβάρη.

Τα νούμερα του Σαλάχ στη διοργάνωση

O Μοχάμεντ Σαλάχ μετράει 2 γκολ και 1 ασίστ στο φετινό Κόπα Άφρικα μετά από 5 συμμετοχές. Το άλλο τέρμα που είχε πετύχει ήταν εξαιρετικά κρίσιμο, καθώς έδωσε την πρώτη νίκη της Αιγύπτου στον όμιλο της κόντρα στη Γουινέα – Μπασού.

Επιπλέον είχε σκοράρει το κρίσιμο πέναλτι στην φάση των «16» της διοργάνωσης. Ειδικότερα, κόντρα στην Ακτή Ελεφαντοστού ευστόχησε από τα 11 βήματα στο τελευταίο πέναλτι της ρώσικης ρουλέτας, όπου η πίεση και τα νεύρα είναι τεράστια. Ο ίδιος, όμως, ήταν ψύχραιμος, ανέλαβε την ευθύνη και ευστόχησε.

O άσος της Λίβερπουλ σε πρόσφατη συνέντευξή του είχε τονίσει τη σημασία κατάκτησης του Κόπα Άφρικα με την Αίγυπτο: «Ένα τρόπαιο με την Αίγυπτο θα ήταν κάτι τελείως διαφορετικό. Θα ήταν αυτό που θα είχα πιο κοντά στην καρδιά μου».