Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Κόσμος

Ο Μανέ λατρεύει να παίζει στο Κόπα Άφρικα και το δείχνει (vid)

Από το ντεμπούτο του Σάντιο Μανέ στο Κόπα Άφρικα, το 2015, κανείς άλλος παίκτης δεν έχει συνεισφέρει περισσότερα τέρματα στη διοργάνωση.

Ο Σάντιο Μανέ έχει «αγκαλιάσει» το ρόλο του ηγέτη στην εθνική Σενεγάλης στο φετινό Κόπα Άφρικα. Ο ίδιος έχει τεράστια συνεισφορά στην πρόκριση της ομάδας του στον τελικό του Κόπα Άφρικα.

Στον πρόσφατο ημιτελικό κόντρα στην Μπουρκίνα Φάσο πέτυχε ένα γκολ και 1 ασίστ στη νίκη-πρόκριση με 3-1. Έτσι, έφτασε τα 3 γκολ και τις 2 ασίστ στη φετινή διοργάνωση.

Ο άσος της Λίβερπουλ έκανε το ντεμπούτο του στη διοργάνωση το 2015. Έκτοτε, είναι ο παίκτης με τη μεγαλύτερη συνεισφορά σε γκολ. Ειδικότερα, έχει σκοράρει 8 τέρματα και 3 ασίστ. Κανείς άλλος παίκτης δεν ξεπερνάει την παραγωγικότητα των 11 γκολ του Μανέ στο Κόπα Άφρικα, από το 2015.

Ο Μανέ σκόραρε με διάσειση στο φετινό Κόπα Άφρικα

O σούπερ σταρ της εθνικής Σενεγάλης, Σάντιο Μανέ, νωρίτερα στη διοργάνωση είχε καταφέρει το ακατόρθωτο. Στο ματς με το Πράσινο Ακρωτήρι σκόραρε αφού πρώτα είχε υποστεί διάσειση.

Ειδικότερα, ο άσος της Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο τέρμα. Λίγα λεπτά προηγουμένως (53ο λεπτό) είχε μία σφοδρή εναέρια σύγκρουση με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ειδικότερα, στην προσπάθεια του να κυνηγήσει μία χαμένη μπάλα συγκρούστηκε στον αέρα με τον Βοζίνια, ο οποίος βγήκε από την εστία του για να απομακρύνει τον κίνδυνο. Ο Μανέ βρέθηκε στο έδαφος και φάνηκε αρκετά ζαλισμένος μετά το χτύπημα στο κεφάλι.

Ο ίδιος, μόνο όχι μόνο συνέχισε το παιχνίδι αλλά σκόραρε με ένα φαλτσαριστό σουτ στο 63ο λεπτό. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του. Έκανε ένα κοντρόλ και με ένα πολύ δύσκολο χτύπημα έστειλε τη μπάλα στο μοναδικό σημείο της εστίας που δε μπορούσε να αντιδράσει ο αντίπαλος γκολκίπερ. Η παρουσία πολλών αμυνόμενων μπροστά από τη μπάλα καθιστά ακόμα πιο εντυπωσιακό το γκολ.

Ωστόσο, μετά το γκολ ο Μανέ έπεσε στο χορτάρι πιάνοντας το κεφάλι του. Ο Σενεγαλέζος είχε υποστεί διάσειση και τελικά αντικαταστάθηκε στο 70ο λεπτό. Ας σημειωθεί ότι το Πράσινο Ακρωτήρι έπαιζε με 9 παίκτες από το 57ο λεπτό. Έτσι, στο 90+2 ο Ντιένγκ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.