Ένας (τυχερός) παίκτης έζησε από κοντά και τις δυο ιστορικές προκρίσεις του Ολυμπιακού σε λίγες ώρες! (vid)
Δεν έμεινε τυχαία όρθιος ο Λούνιν στο πέναλτι του Μπερνάρντο Σίλβα (pic)
Σίνα: «Σκέφτηκα να ρωτήσω τον Τζολάκη πώς το έκανε, το χαρτάκι με βοήθησε» (vids)
Η «Equipe» διαφωνεί με τη Mundo Deportivo: «Ο Ζιντάν θέλει Γιουνάιτεντ»!
«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Ισπανία

Μετά την Μπαρτσελόνα, πέταξε έξω και τη Ρεάλ η Μπιλμπάο! (vid)

Με «χρυσό» σκόρερ τον Μπερενγκέρ, η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε πανάξια την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας αποκλείοντας τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Η φοβερή και τρομερή Αθλέτικ Μπιπλμπάο απέκλεισε και τη Ρεάλ Μαδρίτης από το Κύπελλο Ισπανίας! Έπειτα από την πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα στον προηγούμενο γύρο με 3-2, πέταξαν εκτός διοργάνωσης και τους Μαδριλένους. Με σκόρερ τον Άλεξ Μπερενγκέρ στο 89′, οι γηπεδούχοι πήραν το εισιτήριο των ημιτελικών και περιμένουν αντίπαλο που θα προκύψει από κλήρωση.

Οι Βάσκοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να ζεστάνουν το κοινό τους. Και τα κατάφεραν ως έναν βαθμό, έχοντας τις πρώτες καλές στιγμές. Και μια κλασική ευκαιρία, με τον Ντάνι Γκαρθία να βλέπει τον Τιμπό Κουρτουά να απομακρύνει εντυπωσιακά το πολύ καλό του σουτ στο 10′. Ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα είχε άλλη μια καλή στιγμή, αλλά ούτε τότε ήρθε το γκολ. Ο Μουνιαΐν στο 23′ απείλησε με σουτ τη μαδριλένικη εστία, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Κουρτουά.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube;

Σε ρηχά νερά η Ρεάλ

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι δεν ήταν στο βράδυ τους. Ανήμποροι να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ του Αγκιρεθαμπάλα. Στο 51ο λεπτό η Αθλέτικ ζήτησε πέναλτι σε υποψία χεριού του Λούκας Βάσκες, αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε το πέναλτι. Νωρίτερα, η Μπιλμπάο έχασε μια τεράστια ευκαιρία με την κεφαλιά του Ραούλ Γκαρθία!

Η Ρεάλ κυκλοφορούσε την μπάλα άσκοπα. Φαινόταν ότι κάτι της έλειπε, μολονότι στα χαφ δεν είχε απουσίες. Κασεμίρο, Κρος και Μόντριτς ήταν παρόντες, αλλά ίσως να έπαιξε ρόλο η απουσία του Καρίμ Μπενζεμά. Φτάσαμε στο 81ο λεπτό για να δούμε τη «βασίλισσα» να τελειώνει μια κλασική φάση. Ο Ασένσιο έκανε μαγική κάθετη στον Κασεμίρο, ωστόσο ο Βραζιλιάνος δεν έκανε καλό πλασέ, με τον γκολκίπερ της Αθλέτικ Μπιλμπάο να αποκρούει με τα πόδια.

Η λύτρωση για την Μπιλμπάο ήρθε στο 89ο λεπτό. Ο Μπερενγκέρ είδε την απέναντι γωνία του Κουρτουά και έστειλε συστημένη την μπάλα στα δίχτυα! Με αυτό το γκολ οι Βάσκοι προκρίθηκαν και άφησαν στα κρύα του λουτρού τους πρωτευουσιάνους…