Τονάλι, διαλύεται η καριέρα σου – Νέα κατηγορία για παράνομο στοιχηματισμό (pic)
Η Μπαρτσελόνα είναι κοντά στο να πάρει… τσάμπα τον «εγκέφαλο» της Άρσεναλ!
Τσέλσι

Γλίτωσε το κάζο η Τσέλσι – Πρόκριση… στο τέλος επί της Πλίμουθ (vid)

Η Τσέλσι να και τα χρειάστηκε, πήρε εν τέλει την πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup επικρατώντας με 2-1 της Πλίμουθ στην παράταση.

Η Τσέλσι κατάφερε να πάρει μια… σπουδαία και συνάμα δύσκολη πρόκριση στην επόμενη φάση του FA Cup! Η ομάδα του Τούχελ έκανε μια μέτρια εμφάνιση, ωστόσο κατάφερε να γλιτώσει το σοκ του αποκλεισμού από την Πλίμουθ. Οι Λονδρέζοι με ηγέτες τους… παλιούς κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-1, με γκολ του Αλόνσο στην παράταση.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο για την Πλίμουθ! Κόντρα στην ροή του ματς οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 8′ με κεφαλιά του Γκιλίσπι. Όπως αντιλαμβάνεστε οι παίκτες και οι οπαδοί της Πλίμουν πανηγύρισαν έξαλλα αυτό το γκολ…

Από εκεί και έπειτα η ομάδα του Τόυχελ πήρε τα ηνία του ματς και πίεζε ασφυκτικά για να βρει το γκολ της ισοφάρισης πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Ο Κόβασιτς έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Οντίο και τον Αθπιλικουέτα να “σφυροκοπούν” την εστία της Πλίμουθ.

Εν τέλει το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 41′ με τον Αθπιλικουέτα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με… τακουνάνι, δείχνοντας την σπουδαία ποιότητα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τόμας Τούχελ είχε κλείσει στα καρέ τους φιλοξενούμενους και πίεζε από το πρώτο δευτερόλεπτο για να πάρει το προβάδισμα. Στο 58′ η Τσέλσι σκόραρε όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 74΄ο Μάουντ σπατάλησε μια σπουδαία ευκαιρία, ενώ και ο Ζίγιεκ δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 86′! Έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση ο Μάρκος Αλόνσο… με δικό του όμορφο γκολ κατάφερε να δώσει το προβάδισμα και την νίκη στην ομάδα του! Έτσι η ομάδα του Τούχελ πήρε την πρόκριση και δεν ακολούθησε το δρόμο της… Γιουνάιτεντ.