Λαπόρτα: «Πάμε στη Μαδρίτη για να νικήσουμε τη Ρεάλ»
Μπάγερν Μονάχου: Η UEFA τιμωρεί τους οπαδούς της και η Ρεάλ… χαμογελάει
H πανηγυρική selfie του Μαρινάκη με τα τρία δάχτυλα μέσα στην Πόλη (pic)
Αλλάζει στάση η Μπαρτσελόνα με Αραούχο – Το ποσό που ξετυλίγει τη μεταγραφή
Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Μίλαν

«Επιστρέψαμε»: Οι παίκτες της Μίλαν «ξεσάλωσαν» στα social media (pic)

Οι παίκτες της Μίλαν εκδήλωσαν τον ενθουσιασμό τους μέσω των μέσων κοινωνικής δικτύωσης μετά τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι επί της Ίντερ.

Ντελίριο ενθουσιασμού επικρατεί στις τάξεις της Μίλαν μετά τη μεγάλη νίκη επί της Μίλαν στο ντέρμπι του Μιλάνου.

Ο τρόπος με τον οποίος ήρθε η νίκη γιγάντωσε ακόμα περισσότερο τη χαρά των «ροσονέρι», οι οποίοι βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 στο σκορ. Ωστόσο, στο 2ο ημίχρονο ο Ζιρού ανέλαβε ρόλο πρωταγωνιστή. Στο 75ο λεπτό, με προβολή ισοφάρισε το γκολ του Ζιρού ενώ 3 λεπτά αργότερα με άψογη κίνηση και τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Έτσι, η Μίλαν μπήκε πολύ πιο βαθιά στη διεκδίκηση του τίτλου. Συγκεκριμένα, μείωσε στο -1 από την πρωτοπόρο Ίντερ, η οποία βέβαια έχει ένα ματς λιγότερο. Ωστόσο, το όφελος είναι πολλαπλό για τους «ροσονέρι», οι οποίοι μετά από καιρό πήραν μία τεράστια νίκη ψυχολογίας.

«Ξεσάλωσαν» οι «ροσονέρι» στα social media

Η ψυχολογία είναι στα ύψη πια και αυτό φαίνεται και από τα μηνύματα που ανάρτησαν οι παίκτες στους προσωπικούς τους λογαριασμούς στα social media.

Ο ήρωας της βραδιάς, Ολιβιέ Ζιρού, ανάρτησε ένα σαφές μήνυμα στο instagram: «Νικήσαμε το ντέρμπι. Επιστρέψαμε».

Ο Πορτογάλος εξτρέμ, Ράφα Λεάο, έπαιξε και τα 90 λεπτά και αφιέρωσε τη νίκη στους οπαδούς: «Μεγάλη νίκη σήμερα. Ευχαριστούμε όλους τους οπαδούς για τη στήριξη. Πάμε».

Ο Ιταλός μέσος, Σάντρο Τονάλι, περιέγραψε αυτό που ένιωθε με μία λέξη: «Ανατριχίλα».

Ο Τεό Ερνάντεζ με τις αμέτρητες κούρσες του στο ματς ήταν λίγο προκλητικός: «Το Μιλάνο είναι κόκκινο και μαύρο».

Τέλος ένας εκ των κορυφαίων του παιχνιδιού, ο γκολκίπερ της Μίλαν, Μάικ Μενιάν, αφηγήθηκε μία ιστορία που συνέβη πριν το ξεκίνημα του ματς. «Χθες όταν ήθελα να παρκάρω το αυτοκίνητό μου στο γήπεδο:

«Ο παρκαδόρος: συγγνώμη, αλλά σήμερα το αυτοκίνητό σας πρέπει να μείνει έξω! Είναι το σπίτι της Ίντερ αυτό το Σαββατοκύριακο!

«Εγώ: μόλις άλλαξες το τοπίο χωρίς την άδειά μου! Το Σαν Σίρο μου παρουσιάστηκε ως το σπίτι της Μίλαν».