Αποθέωση και συγκίνηση στην επιστροφή του Σβεν-Γκόραν Έρικσον στην έδρα της Σαμπντόρια! (vid)
Βάζει «λάδι στη φωτιά» ο Νούνιες, διέγραψε φωτογραφίες του με τη Λίβερπουλ στο Instagram! (pic)
Σταράτος ο μάνατζερ του Ρόκε: «Δεν φεύγει δανεικός από την Μπαρτσελόνα, άλλοι μας έδιναν τα διπλά»
Πένθος στο ποδόσφαιρο: Πέθανε ο Σέζαρ Λουίς Μενότι
Ρόμα – Γιουβέντους: Όλα μοιρασμένα στο «Ολίμπικο», κοιτάζουν πίσω τους οι Ρωμαίοι (vid)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ του Πέλκα από τα 30 μέτρα «χτύπησε» τον Γιαννιώτη! (vid)
Primera División

Ο Ασένσιο διατήρησε το «τρένο» της Ρεάλ σε τροχιά τίτλου! (vid)

Χάρη σε γκολ του Μάρκο Ασένσιο, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε δύσκολη νίκη με 1-0 στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» απέναντι στη μαχητική Γρανάδα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της. Αν και είχε απουσίες, ξεπέρασε το εμπόδιο της Γρανάδα για την 23η αγωνιστική της La Liga με 1-0. Ο Καρίμ Μπενζεμά και ο Βινίσιους Τζούνιορ είναι οι δύο μεγάλοι πρωταγωνιστές της Ρεάλ Μαδρίτης φέτος. Όμως, η απουσία τους στο εντός έδρας ματς της «βασίλισσας» κόντρα στη Γρανάδα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της La Liga ήταν κάτι παραπάνω από εμφανέστατη. Αλλά, υπήρχε ο Μάρκο Ασένσιο για να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Σκοράροντας ένα τέταρτο πριν το ενενηντάλεπτο, χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube;

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει πολλούς και ποιοτικούς ποδοσφαιριστές στο ρόστερ της. Όμως, κανείς δεν είναι στο επίπεδο του Καρίμ Μπενζεμά. Ειδικά σε αυτό που βρίσκεται ο Γάλλος φορ τα τελευταία δύο χρόνια. Ο έμπειρος στράικερ και φέτος έχει πάρει… επί προσωπικού την υπόθεση «επίθεση» για τη «βασίλισσα». Οπότε όταν λείπει ή δεν είναι στο βράδυ του, τότε τα πράγματα είναι δύσκολα. Πόσο μάλλον από την ώρα και τη στιγμή που και ο Βινίσιους ήταν απών.

Έμεινε στην ουσία η Ρεάλ

Ακόμα και με αντίπαλο τη φιλότιμη Γρανάδα. Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι ναι μεν είχαν την κατοχή της μπάλας, αλλά, χωρίς να βρουν κάποιο τρόπο, ώστε να διαπεράσουν την άμυνα των φιλοξενούμενων. Στον αντίποδα η Γρανάδα είχε οργανωθεί πολύ καλά και είχε δώσει χώρο στη Ρεάλ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η απουσία του Μπενζεμά και του Βινίσιους έμοιαζε ολοένα και μεγαλύτερη. Η Ρεάλ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, την κατοχή και ένα τσουβάλι ευκαιρίες. Όσο και αν προσπάθησαν ο Ασένσιο και ο Ροντρίγκο δεν μπορούσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα μέχρι το τελευταίο τέταρτο.

Μιας και ο Μάρκο Ασένσιο μίλησε εκεί που όλα έδειχναν πως η Ρεάλ θα γκέλαρε. Στο 74ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό όπως αποδείχθηκε 1-0. Μάλιστα ο Ισπανός διεθνής άσος είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει ξανά στο 83′, αλλά νικήθηκε από τον εξαιρετικό Μαξιμιλιάνο. Έτσι, η «βασίλισσα» ανέβασε τη διαφορά από τη δεύτερη Σεβίλλη στους έξι βαθμούς.