Κρίσταλ Πάλας: Η Μπράιτον του φετινού καλοκαιριού
Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Γιουνάιτεντ – Νέα απώλεια με Σαουθάμπτον (vid)

Για τρίτο συνεχόμενο ματς σε όλες τις διοργανώσεις, η Γιουνάιτεντ δεν κέρδισε μετά την εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 κόντρα στη Σαουθάμπτον.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την Σαουθάμπτον στο «Ολντ Τράφορντ». Οι «κόκκινοι διάβολοι» σε ένα ακόμη παιχνίδι δε μπόρεσαν να υπερασπιστούν το προβάδισμά τους, με αποτέλεσμα να μείνουν στο ισόπαλο 1-1.

Έτσι, έχασαν μία ακόμη ευκαιρία να εδραιωθούν στη τετράδα, καθώς αυτή τη στιγμή ισοβαθμούν στην 4η θέση με τη Γουέστ Χαμ. Από κοντά βρίσκεται η Άρσεναλ (-1) με δύο παιχνιδια λιγότερα. Από την άλλη πλευρά, οι άγιοι βρίσκονται στην 10η θέση με 29 βαθμούς.

Η Γιουνάιτεντ είχε μπει πολύ δυναμικά στο ματς και έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία με τον Κριστιάνο να περνάει τον γκολκίπερ αλλά να μην πλασάρει δυνατά στο 7ο λεπτό.

Η Σαουθάμπτον απάντησε στο 9ο λεπτό, με τον Τσε Άνταμς να μη μπορεί από κοντινή απόσταση να σκοράρει με κεφαλιά. Στην εξέλιξη της φάσης, η Γιουνάιτεντ εκδήλωσε την κόντρα επίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις. Ο Σάντσο πήγε να τελειώσει μόνος του τη φάση και τελικά νικήθηκε από τον Φόστερ.

Το παιχνίδι είχε τρομερή ένταση με τις δύο ομάδες να πιέζουν ψηλά. Η Σαουθάμπτον έπαιζε ψηλά την άμυνά της και το «πλήρωσε» στο 21ο λεπτό. Μετά από κλέψιμο μπάλας στη μεσαία γραμμή, ο Μπρούνο πάσαρε κάθετα για τον Ράσφορντ, ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Τζέιντον Σάντσο για το 1-0.

Μετά το 30λεπτο, οι «κόκκινοι διάβολοι» οπισθοχώρησαν περισσότερο και για ένα 10λεπτο η Σαουθάμτπον έκανε επίθεση κατά κύριο λόγο απέναντι σε οργανωμένη άμυνα. Σε αυτό το διάστημα, η Σαουθάμπτον απείλησε με 2 σουτ του Περό και του Άρμστρονγκ, τα οποία εξουδετέρωσε ο Ντε Χέα.

Η Γιουνάιτεντ απώλεσε σε ένα ακόμη αγώνα το προβάδισμα

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι «άγιοι» πήραν αυτό που άξιζαν με τον Τσε Άνταμς. Ο Σκωτσέζος με εύστοχο πλασέ μετά από κάθετη του Ιλιονούσι ισοφάρισε σε 1-1 στο 48΄.

Η Μάντσεστερ λίγο έλειψε να ανακτήσει το προβάδισμα στο 56ο λεπτό, με τον Φόστερ να αποκρούει το εξ΄επαφής σουτ του Μαγκουάιρ. Οι γηπεδούχοι σταματήθηκαν ξανά σε 2 περιπτώσεις στο 60ο λεπτό, με τον Φόστερ να επεμβαίνει στα δυνατά σουτ του Κριστιάνο και Νταλότ.

Η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και αυτή τη φορά ήταν σειρά του Μπρόγια να μη βρει εστία από πλάγια θέση στο 67΄.

H ομάδα του Ράνγκνικ είχε σε αρκετές περιπτώσεις προϋποθέσεις για κάτι καλό. Ωστόσο, η τελική επιλογή των παικτών του ήταν λανθασμένη, με τον Ράσφορντ να βρίσκεται σε κάκιστη μέρα.

Η τελευταία φάση του αγώνα βρήκε πρωταγωνιστή τον Μαγκουάιρ και τον Φόστερ, ο οποίος με υπερπροσπάθεια απέκρουσε την κεφαλιά του Άγγλου και κράτησε αυτό το 1-1.