Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Λίβερπουλ

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από τη Μπέρνλι η Λίβεπουλ (vid)

Η Λίβερπουλ τα «χρειάστηκε» απέναντι στην Μπέρνλι αλλά τελικά πήρε το πολύτιμο εκτός έδρας τρίποντο με το ισχνό 1-0.

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, η Λίβερπουλ φιλοξενήθηκε από την Μπέρνλι στο «Τερφ Μουρ». Σε ένα ματς που δέχτηκαν πολλές ευκαιρίες και δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν, οι «κόκκινοι» ευτύχησαν να κερδίσουν με 1-0 μετά από το 5ο γκολ του Φαμπίνιο μέσα στο 2022.

Έτσι, η ομάδα του Κλοπ συνεχίζει να ασκεί πίεση στην πρωτοπόρο Σίτι, καθώς μείωσε εκ νέου στο -9 με λιγότερο παιχνίδι. Παράλληλα, η Μπέρνλι εξακολουθεί να βρίσκεται στην ουρά της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από τη Γουότφορντ.

Στα πρώτα λεπτά η Λίβερπουλ είχε την κατοχή της μπάλας, όπως αναμενόταν. Ωστόσο, κάποιες κακές πάσες δυσκόλευαν τη δημιουργία απειλών. Έτσι, ήταν η Μπέρνλι με την πρώτη τελική στο στόχο, με το μακρινό σουτ του Μπράουνχιλ.

Η απάντηση της Λίβερπουλ ήρθε με τον ίδιο τρόπο στο 21ο λεπτό. Αυτή τη φορά, ο Πόουπ απέκρουσε το μακρινό σουτ του Κεϊτά. Στην εξέλιξη της φάσης, η Μπέρνλι εκδήλωσε επικίνδυνη κόντρα επίθεση αλλά το πλασέ του Βέρχοστ ήταν απογοητευτικό.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κλειστεί πίσω, πάντως, και ήταν επικίνδυνοι από στατικές φάσεις. Από μία τέτοια στο 28ο λεπτό, δεν κατάφερε να σκοράρει ο Τζέι Ροντρίγκεζ.

Με παρόμοιο τρόπο, μετά από εκτέλεση φάουλ του Άρνολντ, ο Μανέ δε μπόρεσε με διπλή προσπάθεια να βρει δίχτυα στο 30ο λεπτό.

Η ομάδα του Σον Ντάις έπαιζε συνεχώς με μεγάλες μπάλες στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ. Από μία τέτοια του Ρόμπερτς, ο Βέρχοστ αστόχησε στο 31ο λεπτό.

Η Μπέρνλι είχε τις μεγάλες ευκαιρίες αλλά οι «κόκκινοι» την ουσία. Ειδικότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Άρνολντ, ο Φαμπίνιο κατάφερε με διπλή προσπάθεια να πετύχει το 1-0.

Έπεσε ο ρυθμός στο 2ο 45λεπτο

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι δεν άλλαξαν κάτι στον τρόπο παιχνιδιού τους. Έτσι, συνέχισαν να προβληματίζουν τους φιλοξενούμενους με μακρινές μπάλες.

Στο 2ο ημίχρονο, η Λίβερπουλ πρόσεχε περισσότερο τα νώτα της και δεχόταν πολύ λιγότερες φάσεις. Ωστόσο, ούτε και η ομάδα του Κλοπ απειλούσε μετά από 25λεπτά.

Στο 80ο λεπτό, ο Μι λίγο έλειψε να στείλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Άρνολντ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, με την ομάδα του Ντάις να μη μπορεί να δημιουργήσει τον παραμικρό κίνδυνο μέχρι το τελικό σφύριγμα.