Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Γιουβέντους

Έξαλλη η Αταλάντα με τη διαιτησία – Διαμαρτύρεται για πέναλτι και αποβολή (vid)

Η Αταλάντα «βράζει» με τη διαιτησία, καθώς θεωρεί ότι έπρεπε να της είχαν δοθεί δύο πέναλτι υπέρ της στο ισόπαλο ματς με τη Γιουβέντους.

Η Αταλάντα άξιζε τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση επί της Γιουβέντους αλλά δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στο τελευταίο λεπτό του αγώνα. Οι «μπεργκαμάσκι» επέβαλαν την κυριαρχία τους στο 2ο 45λεπτο και δημιούργησαν αρκετούς κινδύνους στην αντίπαλη εστία. Με τη γκολάρα του Μαλινόφσκι άνοιξαν το σκορ και απείχαν 2 λεπτά από τη νίκη. Ωστόσο, η κεφαλιά του Ντανίλο από κόρνερ του Ντιμπάλα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Μετά το τέλος του ματς, πάντως, η Αταλάντα «έβραζε» με τη διαιτησία. Ειδικότερα, διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι υπέρ της που δε δόθηκαν και μία κόκκινη που «γλίτωσε» ο Σέζνι.

Η πρώτη αμφιλεγόμενη φάση έγινε στο 30ο λεπτό. Μετά από μία μεγάλη μπάλα, ο Σέζνι βγήκε εκτός περιοχής για να προλάβει τη μπάλα πριν τον Κουπμάγιερς. Η μπάλα φαίνεται να χτυπάει στο χέρι του και από εκεί να κατευθύνεται στον Μουριέλ, ο οποίος αστόχησε προ κενής εστίας.

Λίγα λεπτά αργότερα, η Αταλάντα διαμαρτύρεται για πέναλτι σε χέρι του Ντε Λιχτ μετά από σουτ του Μπογκά. Ωστόσο, από τα ριπλέι της φάσης είναι δύσκολο να διευκρινιστεί αν η μπάλα χτυπάει στη μασχάλη του παίκτη ή στο χέρι του. Σε κάθε περίπτωση, και στις 2 φάσεις, ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί, με τον VAR να έχει την ίδια άποψη.

Δείτε την επίμαχη φάση του Σέζνι στο 0:42 του παρακάτω βίντεο

Ο Γκασπερίνι δεν παραβρέθηκε στη συνέντευξη τύπου

Ο τεχνικός της ομάδας, Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι, δεν παρευρέθηκε στη συνέντευξη τύπου στέλνοντας το διευθυντή της ομάδας, Ουμπέρτο Μαρίνο.

Ο Μαρίνο διαφώνησε πλήρως με την ανάλυση των αμφισβητούμενων φάσεων που έδωσε ο παλαίμαχος διαιτητής, Λούκα Μαρέλι.

«Μπορώ μόνο να πω ότι είναι ευτυχές που ο Μαρέλι δεν είναι πλέον διαιτητής», είπε ο Μαρίνο στο DAZN, εμφανώς έξαλλος.

«Έχουμε μια εντελώς διαφορετική άποψη για το περιστατικό. Ήταν αναπόφευκτα κόκκινη κάρτα, και το χέρι του Ντε Λιχτ ήταν επίσης πέναλτι. Ας σοβαρευτούμε, ας σχολιάσουμε τα περιστατικά για το πώς διαβάζονται σε άλλα παιχνίδια όπως και σε αυτό. Λέω ότι ήταν κόκκινη κάρτα και πέναλτι, και τα δύο είναι ξεκάθαρα».