Τσέλσι

Ζιγιές και… ανάσταση για την Τσέλσι (vid)

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας η Τσέλσι (0-1), με τους «μπλε» να βρίσκουν το «χρυσό» γκολ στο 89' από τον πανέξυπνο Ζιγιές.

H Τσέλσι έφθασε μια ανάσα από την γκέλα αλλά… τη γλίτωσε! Ο Ζιγιές είχε διαφορετική άποψη. Ο Μαροκινός στο 89′ πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα και χάρισε στην ομάδα τους τρεις βαθμούς και την ηρεμία της.

Λονδρέζικο ντέρμπι περιλάμβανε το πρόγραμμα της 26ης αγωνιστικής της Premier League. Η 3η της βαθμολογίας Τσέλσι του Τόμας Τούχελ φιλοξενήθηκε στην έδρα της μαχητικής Κρίσταλ Πάλας. Η γηπεδούχος ομάδα ήθελε να βάλει τέλος στο σερί που κατείχε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Η αποστολή όμως του συνόλου του Πατρίκ Βιειρά ήταν εξαρχής πολύ δύσκολη.

Οι «Μπλε» με τη σειρά τους ήθελα μονάχα τη νίκη προκειμένου να διατηρήσουν την επαφή τους – αν και είναι μεγάλη – με την κορυφή και την Μάντσεστερ Σίτι. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν την κατοχή της μπάλας. Ακολούθως και τις σημαντικότερες ευκαιρίες για να ανοίξουν πρώτοι το σκορ. Χάβερτζ, Πούλισικ και Λουκάκου συνεργάστηκαν για να πετύχουν τον στόχο όμως καμία προσπάθεια δεν κατέληξε σε γκολ. Με τη σειρά της η Κρίσταλ Πάλας παίζοντας σκληρά και με αμυντικό πλάνο κατάφερε με σχετική ευκολία να διατηρήσει το μηδέν στην άμυνά της. Επιθετικά όμως η ομάδα του Βιειρά δεν κατόρθωσε να κάνει κάτι σημαντικό μπροστά στην εστία του Μεντί. Μοιραία το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 0-0.

Ο Ζιγιές έδωσε στο τέλος τη λύση για την πεισματάρα Τσέλσι

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έγινε περισσότερο σκληρό. Αρκετές διακοπές και νεύρα κατάφερναν να χαλάσουν τον ρυθμό. Η Τσέλσι όμως και πάλι ήταν η ομάδα που προσπαθούσε περισσότερο να βρει το γκολ. Το σύνολο του Τούχελ όσο περνούσε ο χρόνος πίεζε και έκλεινε την αντίπαλό της στο μισό γήπεδο. Λίγο πριν το τέλος του αγώνα οι κόποι των φιλοξενούμενων επιβραβεύτηκε. Ο Ζιγιές στο 89′ με πλασέ από τη μικρή περιοχή παραβίασε την εστία της Πάλας και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Εξαιρετική σέντρα από τον Μάρκος Αλόνσο, η μπάλα έπεσε στα πόδια του Μαροκινού και εκείνος στην κίνηση έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ. Σπουδαίο διπλό για τους «Μπλε» στο Σέλχαρστ Παρκ.