Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Μπαρτσελόνα: Ο Τσάβι βρήκε τον «μαέστρο» που έψαχνε!
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ο Τεν Χαγκ μίλησε για όλους και για όλα στον Γκάρι Νέβιλ!
Ίντερ: Τα μεταγραφικά της πλάνα για το καλοκαίρι!
Μικρό καλάθι κρατά ο Μεντιλίμπαρ: «Δεν έχει κριθεί τίποτα»
Ολυμπιακός: Αποθέωση για τους θριαμβευτές του Μπέρμιγχαμ στο «Ελ. Βενιζέλος»
Europa Conference League

Και με τη «βούλα» στους «16» ο ΠΑΟΚ!

Αν και χρειάστηκε την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι ο ΠΑΟΚ απέκλεισε τη Μίντιλαντ παίρνοντας το εισιτήριο για τους «16» του Conference League.

Μετά από πάρα πολλά χρόνια ο ΠΑΟΚ θα παίξει Μάρτιο στην Ευρώπη! Ο «δικέφαλος του Βορρά» με περίσσιο άγχος πέταξε έξω τη Μίντιλαντ και συνεχίζει εκείνος στο Europa Conference League. Αν και νίκησε στην κανονική διάρκεια του ματς με 2-1, είχε χάσει στη Δανία με 1-0. Το ματς πήγε μέχρι τα πέναλτι όπου η ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου ήταν πιο ψύχραιμη και προκρίθηκε στους «16» της νεοσύστατης ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Η ελληνική ομάδα φρόντισε από την αρχή του παιχνιδιού να δείξει τις διαθέσεις της. Έκανε τις πρώτες εισόδους στα καρέ των Δανών θέλοντας να βρει ένα γκολ όσο πιο γρήγορα μπορούσε για να τους αγχώσει. Και το βρήκε σχετικά σε καλό χρονικά σημείο. Στο 20′ ύστερα από παλικαρίσια προσπάθεια του Τσόλακ που γύρισε στον Ζίβκοβιτς και εκείνος έκανε το 1-0. Ο Τσόλακ έπαιξε έκτακτα βασικός μιας και ο Άκπομ τραυματίστηκε.

Πέντε λεπτά μετά ήρθε και η ανατροπή του σκορ του πρώτου ματς για τους γηπεδούχους. Ο Αντρέ Βιεϊρίνια φανέρωσε την τεράστια κλάση του σκοράροντας ένα ασύλληπτο τέρμα. Με το θεωρητικά κακό του πόδι, το αριστερό, κεραυνοβόλησε την εστία της Μίντιλαντ διπλασιάζοντας τα τέρματα των «ασπρόμαυρων». Κανένα περιθώριο αντίδρασης από τον Όλαφσον.

Καλό το διάβασμα. Αλλά μήπως να μας… καμαρώσεις και στο κανάλι μας στο Youtube; ΠΑΟΚ

Νωθρός ο ΠΑΟΚ και δεν έμεινε ατιμώρητος

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ πιο πολύ κοιτούσε πώς να κρατήσει το 2-0, παρά το πώς θα το διευρύνει. Η Μίντιλαντ έπαιρνε σιγά-σιγά πρωτοβουλίες για να απειλήσει τα καρέ του Πασχαλάκη. Ο Έλληνας τερματοφύλακας κράτησε σε ορισμένες περιπτώσεις το μηδέν στην εστία του. Με αξιοσημείωτη την προβολή του Χεγκ στο 60ό λεπτό.

Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να αντέξει παραπάνω. Μιας και στο 80′ ο Χεγκ βρήκε τον τρόπο να παραβιάσει την εστία του «δικεφάλου». Με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-1 και δυο λεπτά μετά η Μίντιλαντ είχε δοκάρι με τον Σβιατσένκο.

Ήρθε η πολυπόθητη πρόκριση

Κάπως έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, μιας και θυμίζουμε πως έχει καταργηθεί το εκτός έδρας γκολ. Εκεί όπου η ομάδα της Θεσσαλονίκης απείλησε με αξιώσεις την εστία της αντιπάλου της. H κούραση όμως ήταν αισθητή τόσο στον ΠΑΟΚ όσο και στη Μίντιλαντ και το σκορ συνεπώς δεν άλλαξε, με το παιχνίδι να πηγαίνει στη διαδικασία των πέναλτι!