Ο Τέρι αποκάλυψε τη χειρότερη κίνηση που έκανε ποτέ προπονητής στην Τσέλσι! (vid)
Αγγλία

Πρόκριση γεμάτη άγχος για Τσέλσι χάρη στους Βέρνερ – Λουκάκου! (vid)

Με περισσότερο άγχος από όσο έπρεπε η Τσέλσι πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Αγγλίας νικώντας με 3-2 τη Λούτον.

Η Λούτον έκανε ό,τι μπόρεσε, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει τους πρωταθλητές κόσμου. Η Τσέλσι πήγε στην έδρα της αντιπάλου της που παίζει στην Championship και τη νίκησε με 3-2. Μολονότι βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, η ομάδα του Τόμας Τούχελ βρήκε απαντήσεις και πήρε τελικά την πρόκριση.

Όλα τα γκολ είχαν να μας προσφέρουν κάτι ξεχωριστό. Μιας και η Λούτον καρδιοχτύπησε αρκετά την Τσέλσι, ενώ οι μπλε από την πλευρά τους είχαν τρεις διαφορετικούς σκόρερ. Αρχικά σκόραρε το πρώτο του γκολ ο Σαούλ Νίγκεθ, ενώ έκαναν καλά τη δουλειά τους οι Τίμο Βέρνερ και Ρομέλου Λουκάκου.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Μπερκ με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κέπα, ο οποίος σίγουρα θα είχε ακόμα το βάρος του χαμένου τελικού με τη Λίβερπουλ τις προάλλες. Έτσι η Λούτον παραβίασε την εστία της Τσέλσι για πρώτη φορά.

Έσπασε το ρόδι ο Σαούλ, έκανε το καθήκον της η Τσέλσι

Στο 27ο λεπτό είδαμε κάτι πρωτόγνωρο για φέτος. Δηλαδή, τον Σαούλ Νίγκεθ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ωραίο δεξί πλασέ στη γωνία. Αυτό ήταν και το πρώτο γκολ του Ισπανού μέσου με τη φανέλα των μπλε του Λονδίνου. Ωστόσο, η Λούτον ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ χάρη στο τέρμα του Κόρνικ, στο 40ό λεπτό.

Το άγχος όλο και κυρίευε τους παίκτες του Τούχελ. Αλλά στο 68′ ο Βέρνερ φανέρωσε δείγμα της κλάσης του. Δεν λάθεψε στο πλασέ από πλεονεκτική θέση ισοφαρίζοντας σε 2-2. Κάπου εκεί η Λούτον έμεινε από δυνάμεις. Για να έρθει ο Λουκάκου στο 78ο λεπτό να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασίστ του Βέρνερ.