Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Ίντερ: Έξαλλα πανηγύρια από τους Πρωταθλητές μέσα στο Σαν Σίρο! (vids)
Η Ίντερ πανηγύρισε το Πρωτάθλημα μέσα στην έδρα της Μίλαν! (vids)
Μίλαν – Ίντερ: Ο Τουράμ «τελειώνει» τη Μίλαν και το Πρωτάθλημα! (vid)
Γκολ τίτλου για την Ίντερ, με τον Ατσέρμπι να «καρφώνει» τη Μίλαν! (vid)
Αποκαλύφθηκε ο διάλογος των διαιτητών για τη μεγάλη φάση της Μπαρτσελόνα!
Άντζελο Σίνα, ο αφανής ήρωας του Ολυμπιακού με τις απίστευτες αποκρούσεις του! (vid)
Μόντριτς για επιστροφή στην Premier League: «Ποτέ δε ξέρεις»!
Γιουβέντους

Κόπα Ιτάλια: Aν έχεις τύχη Γιουβέντους, διάβαινε (vid)

Η Γιουβέντους πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Κόπα Ιταλία, επικρατώντας με 1-0 της Φιορεντίνα με ένα τυχερό τέρμα.

Στο πλαίσιο του πρώτου σκέλους των ημιτελικών του Κόπα Ιτάλια, η Γιουβέντους φιλοξενήθηκε από τη Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι». Σε ένα παιχνίδι στο οποίο η Φιορεντίνα απείλησε περισσότερο, η τύχη χαμογέλασε στη «Γιούβε», η οποία νίκησε 1-0 χάρη σε ένα αυτογκόλ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό.

Η Φιορεντίνα μπήκε καλύτερα στο ματς, πιέζοντας ψηλά για να αναγκάσει σε λάθος της Γιουβέντους. Ο Περίν έκανε το λάθος με τα πόδια στο ξεκίνημα αλλά το σουτ του πέρασε απογοητευτικά άουτ.

Η Γιουβέντους είχε παθητική στάση, περιμένοντας την αντίπαλό της. Έτσι, οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 25ο λεπτό με σουτ του Ικονέ από πλάγια θέση να περνάει λίγο άουτ.

Η «μεγάλη κυρία» άρχισε να ισορροπεί το ματς από πλευράς κατοχής της μπάλας μετά το 20λεπτο. Ωστόσο, παρέμενε εντελώς ακίνδυνη, καθώς αδυνατούσε να παίξει ανάμεσα στις γραμμές λόγω του πρέσινγκ ψηλά των «βιόλα».

Έτσι, μετά από 45 λεπτά παιχνιδιού, το παιχνίδι παρέμενε στη λευκή ισοπαλία. Η κατοχή ήταν 57% για τη Φιορεντίνα έναντι 43% για τη Γιουβέντους. Η υπεροχή των γηπεδούχων αποτυπωνόταν στις 10 τελικές προσπάθειες έναντι μίας της αντιπάλου της. Ωστόσο, οι περισσότερες τελικές της Φιορεντίνα ήταν μακρινά σουτ, με μόλις 3 να καταλήγουν στην εστία.

Ένα αυτογκόλ έκρινε την αναμέτρηση

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήρθε στο 57ο λεπτό, με τον Βλάχοβιτς να προσπαθεί να κρεμάσει τον Τερατσιάνο αλλά να αποτυγχάνει. Η Φιορεντίνα επιχείρησε να απαντήσει άμεσα αλλά ο Περίν αποσόβησε το απευθείας φάουλ του Μπιράγκι.

Η Φιορεντίνα ήταν σε γενικές γραμμές η ανώτερη ομάδα στη μεγαλύτερη διάρκεια της επανάληψης. Ωστόσο, δεν κατάφερνε να δημιουργήσει σπουδαίες ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Την ίδια ώρα, η Γιουβέντους δεν έπαιρνε πολλά ρίσκα, θέλοντας να κρατήσει το μηδέν πίσω. Η τύχη, όμως, της χαμογέλασε στο 90ο λεπτό. Ένα αυτογκόλ του Βενούτι στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα μετά από σέντρα του Κουαδράδο χάρισε τη νίκη στη Γιουβέντους και πρόβαδισμα πρόκρισης στους φιλοξενούμενους.