Μπαρτσελόνα: Στέλνει στην έξοδο τον Αραούχο με… τρόπο
Η Ίντερ πάει για… δυναστεία – Οι δύο παιχταράδες που έχει κλείσει για του χρόνου
Ο Ρούμπεν Αμορίμ ταξίδεψε στο Νησί αλλά όχι για τη Λίβερπουλ
Λούκας Βάσκεθ: Ο «ελβετικός σουγιάς» της Ρεάλ Μαδρίτης!
Τσέλσι

Ο Μάουντ κατάφερε να στείλει τη μπάλα στην οροφή του γηπέδου (vid)

Ο μεσοεπιθετικός της Τσέλσι, Μέισον Μάουντ, κατάφερε να στείλει τη μπάλα στην οροφή του γηπέδου του Λούτον στο ματς για το Κύπελλο Αγγλίας.

Ο Μέισον Μάουντ ήταν πρωταγωνιστής σε ένα τραγελαφικό στιγμιότυπο που θα θέλει γρήγορα να ξεχάσει. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός ξεκίνησε στο βασικό σχήμα στο πλαίσιο της αναμέτρησης με αντίπαλο τη Λούτον για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο στάδιο Κένιλγουορθ Ρόουντ, που αποτελεί έδρα της ομάδας από το 1905. Όπως καταλαβαίνει κανείς το γήπεδο δεν είναι και το πιο σύγχρονο, με τη χωρητικότητα του να μην ξεπερνάει τους 11.000 θεατές.

Ο Μέισον Μάουντ κατάλαβε ότι το συγκεκριμένο γήπεδο είναι σχετικά μικρό, όταν λίγο έλειψε να δει μία σέντρα του να βγαίνει εκτός γηπέδου. Ευτυχώς για εκείνον, η μπάλα μετά τη σέντρα που επιχείρησε κατέληξε στην οροφή του γηπέδου και μετά από λίγα δευτερόλεπτα έπεσε από αυτή

Μπορείς να παρακολουθήσεις το σπάνιο στιγμιότυπο στο παρακάτω βίντεο.

Η Τσέλσι τα «χρειάστηκε» απέναντι στη Λούτον

H ομάδα της Τσάμπιονσιπ έβαλε δύσκολα στους Πρωταθλητές Ευρώπης, οι οποίοι προέρχονταν από χαμένο τελικό του Λιγκ Καπ. Ειδικότερα, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό με τον Burke.

O Σαούλ Νίγκεζ βρήκε το δρόμο της ισοφάρισης, σκοράροντας το πρώτο γκολ της καριέρας του με τη φανέλα της Τσέλσι, με ένα σουτ έξω από την περιοχή. Η Λούτον, όμως, δεν τα παράτησε. Προηγήθηκε, μάλιστα, ξανά στο σκορ στο 40ο λεπτό, με τον Κόρνικ να φεύγει στο κενό χώρο και να τελειώνει υποδειγματική τη φάση.

Εν τέλει, οι προσωπικότητες της Τσέλσι έβγαλαν χαρακτήρα και έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Αρχικά, ο Βέρνερ με υπέροχο τελείωμα μετά από βαθιά μπαλιά του Λόφτους Τσικ ισοφάρισε σε 2-2 στο 68ο λεπτό.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Βέρνερ έγινε δημιουργός και ο Λουκάκου έγραψε το τελικό 3-2 με κοντινή προβολή. Έτσι, η ομάδα του Τόμας Τούχελ προκρίθηκε στα προημιτελικά του Fa Cup.