Ίντερ: Μισή… ντουζίνα παίκτες στον τελευταίο χρόνο του συμβολαίου τους!
Μπαρτσελόνα: Ο παίκτης που «θυσιάζεται» για να έρθουν… Όλμο και Γουίλιαμς!
Πεπέ σε οπαδούς Άρσεναλ: «Με κράζατε χωρίς λόγο! Δεν φταίω που έδωσαν 90 εκατ. ευρώ…»
Κασεμίρο: «Αυτόν τον επιθετικό δεν μπορεί να τον σταματήσει… ΚΑΝΕΙΣ»
Έξαλλος ο Μαγκουάιρ: «Πόσο γελοίο να κράζετε την Αγγλία στα EURO!»
Ομάδα έκπληξη φουλάρει για τον Γκριεζμάν – Τρελό συμβόλαιο… πίσω μόνο από τον Μέσι!
Οριστική απόφαση της Ρεάλ – «Θα τον πάρουμε ως ελεύθερο το 2025»
Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ γλίτωσε τη γκέλα επειδή είχε «άγιο» αλλά και ήρωες (vid)

Η Γουέστ Χαμ έχασε ανεπανάληπτες ευκαιρίες να πάρει θετικό αποτέλεσμα στο «Άνφιλντ», με τη Λίβερπουλ να στέκεται τυχερή αλλά και ικανή.

Η Λίβερπουλ χρειάστηκε μεγάλη δόση τύχης αλλά και ικανότητας για να μην στραβοπατήσει κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Πριν ξεκινήσει το παιχνίδι στο «Άνφιλντ» για την 28η αγωνιστική, γνώριζε ήδη ότι τα «σφύρια» θα της έβαζε δύσκολα. Εξάλλου, η ομάδα του Μόγιες είναι η μία από τις 2 ομάδες που έχει νικήσει φέτος της Λίβερπουλ.

Πράγματι, η Γουέστ Χαμ αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι αλλά τελικά ηττήθηκε με 1-0 και γκολ του Μανέ.

Δεν είναι απλώς ότι κατέγραψε 13 τελικές, εκ των οποίων οι 5 στην εστία. Η ποιότητα των ευκαιριών της ήταν τέτοια που δε δικαιολογεί την ήττα με 1-0. Για να καταφέρει να χάσει, χρειάστηκε να αποδειχθεί εξαιρετικά σπάταλη αλλά και να αναγκάσει τους αμυνόμενους της Λίβερπουλ σε ορισμένες σπουδαίες αμυντικές επεμβάσεις.

Οι μεγάλες χαμένες ευκαιρίες της Γουέστ Χαμ

Η πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία ήρθε στο 39ο λεπτό. Η Λίβερπουλ, όπως συνηθίζει να κάνει έπαιζε πολύ ψηλά τη γραμμή της άμυνα της. Λίγο έλειψε να το πληρώσει όταν ο Φορνάλς έφυγε από οριακή θέση οφσάιντ και «κρέμασε» τον Άλισον αλλά ο Άρνολντ διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ένα λάθος του Φαν Ντάικ έδωσε την ευκαιρία στον Μπόουεν να ισοφαρίσει. Ωστόσο, η αμυντική παρέμβαση του Ρόμπερτσον ήταν καθοριστική για να μείνει το 1-0.

Η καλύτερη ευκαιρία των «σφυριών», όμως χάθηκε στο 69ο λεπτό. Ο Λαντσίνι βρέθηκε ολομόναχος στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά σούταρε απελπιστικά άουτ.

Τέλος, η αυτοθυσία του Ναμπί Κεϊτά γλίτωσε τη Λίβερπουλ από πιθανή ισοφάριση στο 80ο λεπτό. Ο πρώην παίκτης της Λειψίας σπρίνταρε για να μαρκάρει και με εξαιρετικό τάκλιν δεν επέτρεψε να τελειώσει μπροστά από τον Άλισον.