Επίσημο: Μπαρτσελόνα και Τσάβι μαζί για άλλη μια σεζόν
Αντσελότι για Τσάβι: «Πήρε τη σωστή απόφαση, έχει κάνει δουλειά στην Μπαρτσελόνα»
Η παραμονή του Τσάβι στέρησε από την Μπαρτσελόνα μια νέα… σούπερ αρχή
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα «κανόνια» ηχούν και η UEFA έθεσε το δίλημμα (pic)
Γιουνάιτεντ: O αρχηγός άργησε αλλά πήρε μπροστά (stats)
Η Γιουνάιτεντ βρήκε τον φορ που θέλει στο Νησί αλλά είναι πανάκριβος
Ο Μπέλινγχαμ βάζει παντού… γκολάρες – Η «καυτή» σύντροφος του αστέρα της Ρεάλ Μαδρίτης (pics)
Σιγά που θα άφηνε η Μπάγερν Μονάχου – Βρήκε ποιον θα αρπάξει από τη Λεβερκούζεν
H Ρεάλ Μαδρίτης έχει στα… χέρια της την καλύτερη «σκούπα» της La Liga (stats)
Λίβερπουλ

H εμφάνιση του Σαλάχ με τη Γουέστ Χαμ ήταν για κλάματα (vid)

Την εμφάνιση του στη νικηφόρα εντός έδρας αναμέτρηση της Λίβερπουλ επί της Γουέστ Χαμ με 1-0 θα θέλει να ξεχάσει γρήγορα ο Μοχάμεντ Σαλάχ.

Ακόμη και ο Μοχάμεντ Σαλάχ δικαιούται μία κακή «μέρα στο γραφείο». Αυτή ήρθε στην εντός έδρας νίκη της Λίβερπουλ επί της Γουέστ Χαμ με 1-0. Ο Αιγύπτιος ποδοσφαιριστής ήταν εκτός τόπου και χρόνου στην αναμέτρηση. Ενδεικτικό είναι ότι αντικαταστάθηκε από τον προπονητή του στο 79ο λεπτό. Μόνο 3 φορές στην Πρέμιερ Λιγκ δεν έχει συμπληρώσει 90 λεπτο και είναι η πρώτη φορά που γίνεται τόσο γρήγορα αλλαγή στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ.

Τα στατιστικά του Σαλάχ είναι ενδεικτικά της «φτωχής» του εμφάνισης με αντίπαλο τα «σφυριά». Σύμφωνα με το Whoscored πήρε τη χειρότερη βαθμολογία από κάθε άλλο παίκτη της Λίβερπουλ που ξεκίνησε βασικός (6,43).

Παρόλο που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες από κάθε άλλο παίκτη των γηπεδούχων (6) δεν κατάφερε να σκοράρει. Μάλιστα, έχασε μία μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό αλλά ο Φαμπιάνσκι τον νίκησε σε φάση τετ α τετ.

Ο 29χρονος είχε επίσης το 3ο χειρότερο ποσοστό ακρίβειας πάσας (82,2%) ενώ μέτρησε μόλις μία πάσα-κλειδί σε όλο το ματς. Επίσης, μέτρησε μία επιτυχημένη ντρίμπλα, δεν κέρδισε κανένα φάουλ ενώ έχασε 4 φορές τη μπάλα.

Κακές επιλογές και κακός εγωισμός

Το άστοχο τετ α τετ στην εκκίνηση του ματς φαίνεται ότι επηρέασε αρνητικά τη ψυχολογία του Σαλάχ. Οι επιλογές του δεν ήταν καλές, καθώς συχνά αργούσε να πασάρει τη μπάλα ενώ πολλές φορές επιχείρησε να τα βάλει με όλη την αντίπαλη άμυνα, με αποτέλεσμα να χάσει τη μπάλα.

Στο 2ο ημίχρονο, λειτούργησε εγωιστικά σε πολλές περιπτώσεις. Έψαχνε συνεχώς χώρο για να σουτάρει, με συνέπεια να παίρνει βιαστικές προσπάθειες. Τα περισσότερα σουτ του, μάλιστα, ήταν αδύναμα και δεν απειλούσαν τον Φαμπιάνσκι. Έτσι, κατέστρεψε αρκετές επιθέσεις των «κόκκινων».

Αυτή η καταστροφική εμφάνιση, βέβαια, δε μπορεί σε καμία περίπτωση να «σβήσει» όλα όσα έχει κάνει τη φετινή σεζόν. Ο Σαλάχ είναι ο κορυφαίος σκόρερ της Πρέμιερ Λιγκ με 19 γκολ και ο κορυφαίος σκόρερ της ομάδας με 27 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις. Παράλληλα είναι 2ος σε ασίστ στην Πρέμιερ Λιγκ με μία λιγότερη από τον Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ (11).