Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Μπαρτσελόνα

Ροναλντίνιο: Στον τελικό του 2006 δεν σκοράραμε παραπάνω γκολ για χάρη του Μπελέτι

Ο Ροναλντίνιο είχε αποκαλύψει ότι στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ του 2006, η Μπαρτσελόνα σκόραρε μόνο 2 γκολ για χάρη του Μπελέτι.

Το 2006 η Μπαρτσελόνα του Ροναλντίνιο αντιμετώπισε την Άρσεναλ του Ανρί στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν μόλις μετά από 18 λεπτά παιχνιδιού. Ο κίπερ της Άρσεναλ, Γιενς Λέμαν, ανέτρεψε τον Ετό και αποβλήθηκε. Ο Βενγκέρ επέλεξε να θυσιάσει τον Ρόμπερτ Πιρές για να βάλει στη θέση του τον Αλμούνια κάτω από τα δοκάρια.

Οι «κανονιέρηδες» έβγαλαν χαρακτήρα και κατάφεραν μάλιστα να προηγηθούν με με μία κεφαλιά του Σολ Κάμπελ. Η ομάδα του Βενγκέρ αντιστεκόταν σθεναρά και μέχρι το 75ο λεπτό κρατούσαν το τρόπαιο στα χέρια τους. Η Άρσεναλ είχε ήδη κρατήσει 10 φορές ανέπαφη την εστία σε εκείνη τη σεζόν του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ωστόσο, η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση των «κανονιέρηδων» στο 76ο λεπτό με ένα γκολ του Σαμουέλ Ετό. Η πλάστιγγα είχε γείρει υπέρ των «μπλαουγκράνα». Το αναπόφευκτο ήρθε 4 λεπτά αργότερα. Ο Τζουλιάνο Μπελέτι πάτησε περιοχή και από πολύ πλάγια θέση πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Αλμούνια για το τελικό 2-1.

Αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ του Μπελέτι με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα σε 103 συμμετοχές.

Ροναλντίνιο: Σταματήσαμε στο 2-1 για χάρη του Μπελέτι

Σε συνέντευξη του στη Mirror το 2017, ο Ροναλντίνιο σχολίασε την εξέλιξη εκείνου του ματς.

Ο Βραζιλιάνος τόνισε ότι ουδέποτε αμφέβαλε ότι η ομάδα του θα κέρδιζε μετά την αποβολή του Λέμαν. Τόλμησε να πει, μάλιστα, ότι η Μπάρτσα δεν σκόραρε μετά το 2-1 ώστε να μπορεί ο Μπελέτι να ισχυρίζεται ότι είχε πετύχει το καθοριστικό γκολ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.

«Ποτέ δεν αμφιβάλαμε ότι θα κερδίζαμε αυτό το ματς. Ακόμα και όταν χάναμε, ξέραμε ότι είχαν έναν παίκτη λιγότερο και ότι θα τους κόστιζε. Απλώς καταλάβαμε ότι δεν χρειαζόταν να βιαστούμε. Έπρεπε απλώς να παίξουμε το ποδόσφαιρό μας. Θα μπορούσε το σκορ να ήταν περισσότερο από 2-1 – το κρατήσαμε σε αυτό το σκορ, ώστε ο Μπελέτι να πει ότι σκόραρε το καθοριστικό γκολ! Αυτό ήταν το μοναδικό του γκολ για την Μπαρτσελόνα»», είχε πει ο Ροναλντίνιο στη Mirror το 2017.