Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Μπαρτσελόνα: Ο αρχηγός της αποχωρεί για… μικρομεσαία ομάδα της La Liga!
Τούχελ: «Οι οπαδοί με θέλουν για πάντα στην Μπάγερν, αλλά…»
Νάπολι

Η Νάπολι δεν πρόκειται να πετάξει λευκή πετσέτα εύκολα (vid)

Η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες μετά την εκτός έδρας επικράτηση επί της Βερόνα με 1-0 και πλησίασε ξανά κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Serie A, η Νάπολι φιλοξενήθηκε από τη Βερόνα στο στάδιο «Antonio Bentegodi». Σε ένα παιχνίδι με λίγες καλές φάσεις, η εκτελεστική δεινότητα του Οσιμέν έκανε τη διαφορά. Οι Ναπολιτάνοι επικράτησαν με 2-1 πιο εύκολο από όσο δείχνει το τελικό σκορ.

Έτσι βρέθηκαν, στο -2 από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας και στο +2 από την 3η Ίντερ. Ωστόσο, οι «νερατζούρι μετρούν ένα γκολ λιγότερο.

Παρά το δύσκολο ξεκίνημα, οι Ναπολιτάνοι κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 14ο λεπτό. Ειδικότερα, μετά από σέντρα του Πολιτάνο, o Βίκτορ Οσιμέν πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Αυτό ήταν το 8ο φετινό γκολ του Νιγηριανού στο ιταλικό πρωτάθλημα. Παράλληλα, ήταν το 12ο τέρμα του σε όλες τις διοργανώσεις.

H Νάπολι ήθελε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και βρισκόταν ψηλά στο γήπεδο για ένα 2ο γκολ. Έτσι, απείλησε ξανά στο 21ο λεπτό, με το φαλτσαριστό σουτ του Φαμπιάν Ρουίθ.

Η Βερόνα μετά το 20λεπτο άρχισε να παίρνει και αυτή προσπάθειες αλλά οι «παρτενοπέι» αντιμετώπιζαν με ευκολία τις επιθέσεις της. Η Βερόνα άρχισε να αφήνει χώρους πίσω και ο Φαμπιάν Ρουίθ προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί στο 38ο λεπτό αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.

Ο Οσιμέν «καθάρισε» για την Νάπολι

Στο πρώτο τέταρτο του 2ου ημιχρόνου είχαμε ελάχιστο καθαρό χρόνο. Οι τραυματισμοί των Οσιμέν και Οσπίνα έσπασε εντελώς τον όποιο ρυθμό στον αγώνα.

Στη 2η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, ο Οσιμέν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του. Ειδικότερα, στο 71ο λεπτό, ο Ντι Λορέντσο πάτησε περιοχή και έδωσε έτοιμο γκολ στον Νιγηριανό για το 2-0.

Η Βερόνα δεν έμεινε άπραγη και μείωσε στο σκορ στο 77ο λεπτό. Μετά από σέντρα του Ταμέζε, ο Φαραόνι πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής και μείωσε σε 2-1.

Ωστόσο, μία αυστηρή 2η κίτρινη στον Τσεκερίνι λίγα λεπτά αργότερα, ψαλίδισε τις ελπίδες των γηπεδούχων για θετικό αποτέλεσμα.  Έτσι, άλλαξε κάτι στο σκορ μέχρι το τέλος, με τον Μάριο Ρουί να έχει και ένα δοκάρι.