Ντε Ρόσι: «Δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω…»!
Ρεάλ Μαδρίτης: Κάθε καλοκαίρι χάνει τον αρχηγό της!
Το πιστεύει ο Τούχελ: «Ο Γκνάμπρι θα παίξει με Ρεάλ και θα σκοράρει κιόλας»
Ρεάλ Μαδρίτης

Αυτό το πρωτάθλημα, δεν το χάνει με τίποτα η Ρεάλ! (vid)

Ακάθεκτη, η Ρεάλ πέρασε και από την έδρα της Μαγιόρκα και δείχνει ασταμάτητη για τον φετινό τίτλο στην Ισπανία!

Μπορεί να μην εντυπωσίασε, όμως ο κυνισμός της Ρεάλ μίλησε και κόντρα στη Μαγιόρκα. Μετά τον θρίαμβο επί της Παρί Σεν Ζερμέν στο Champions League, οι «μερένχες» συνέχισαν ακάθεκτοι και εντός των συνόρων. Με το πιο δύσκολο από ότι φαίνεται 3-0 στην έδρα της Μαγιόρκα, άνοιξαν περισσότερο τη διαφορά από τη δεύτερη θέση, πλησιάζοντας ακόμα περισσότερο τον τίτλο της πρωταθλήτριας! Πρωταγωνιστής και πάλι ο Καρίμ Μπενζεμά με δύο γκολ και μια ασίστ!

Φάσεις με το… σταγονόμετρο και μηδενικό ενδιαφέρον!

Απόλυτα συγκεντρωμένη σε όλους της τους στόχους παραμένει η Ρεάλ. Επιστρέφοντας στο πρωτάθλημα κόντρα στη Μαγιόρκα, η Ρεάλ εμφανίστηκε αρκετά… βαριά στο πρώτο μέρος. Αυτό φάνηκε και από τους γηπεδούχους, οι οποίοι απείλησαν πρώτοι. Στο 36ο λεπτό, ο Μαφέο σούταρε αλλά βρήκε στο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει κεφάλι στο σκορ στην ομάδα του.

Λίγα λεπτά νωρίτερα, η Ρεάλ παραπονέθηκε για κόκκινη κάρτα, μετά από εγκληματικό μαρκάρισμα πάνω στον Βινίσιους. Σε ένα 45λεπτο που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, καμία από τις δύο πλευρές δεν κατάφερε να σκοράρει, με τον διαιτητή να σφυρίζει για τελευταία φορά και να στέλνει τις ομάδες στα αποδυτήρια.

«Ξύπνησε» και καθάρισε ξανά στο δεύτερο μισό η Ρεάλ!

Καρίμ Μπενζεμά και Βινίσιους Ζούνιορ είναι οι δύο συνήθεις ύποπτοι της φετινής σεζόν στη Μαδρίτη. Οι δύο πρώτοι σκόρερ της Ρεάλ συνδυάστηκαν στο 55′ και ο δεύτερος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει σωστά από κοντά για το 1-0. Έχοντας πλέον το σκορ με το μέρος της, ένα μεγάλο άγχος είχε φύγει από τους ώμους της. Όπως και φάνηκε στα επόμενα λεπτά.

Στο 76ο λεπτό η Ρεάλ κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Μαφέο και ο Καρίμ Μπενζεμά μπήκε και αυτός στη λίστα των σκόρερ. Μάλιστα, ο Γάλλος δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε και τρίτο γκολ, μετά από όμορφη ασίστ του Μαρσέλο (82′). Μια μικρή ατυχία όμως ήρθε στιγμές αργότερα, με τον Γάλλο να τραυματίζεται. Έχοντας κλείσει τις αλλαγές του, ο Αντσελότι τον απέσυρε στον πάγκο για να αποφύγει κάποιο ρίσκο.

Με ακόμα ένα τρίποντο, η Ρεάλ «πέταξε» στο +10 από τη δεύτερη της βαθμολογίας, Σεβίλλη και ήδη ετοιμάζει φιέστα τίτλου για τον Μάιο.