Πανευτυχής ο Μαρινάκης: «Δείξαμε τι σημαίνει η ψυχή του θρύλου»
Κωνσταντίνος Τζολάκης: Το θρυλικό βράδυ του τερματοφύλακα του Ολυμπιακού! (vids)
Ολυμπιακός: Οι πανηγυρισμοί στην Πόλη μετά την ιστορική πρόκριση! (vid)
Κλοπ, είσαι αξεπέραστος: Αποκλείστηκε και τους αγκάλιασε όλους έναν προς έναν! (vid)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΚΑΛΗΝΥΧΤΑΑΑ – Ήρωας Τζολάκης, στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός! (vid)
Δεν ξέρει να χάνει η Λεβερκούζεν, αλλά να περνάει και να τους… πονάει! (vids)
Η Ρόμα των 10 παικτών πέρασε από τη Μίλαν και ονειρεύεται το Europa League! (vid)
Πικρό διπλό στο «Μπέργκαμο» η Λίβερπουλ (vid)
Όχι, έτσι ρε ΠΑΟΚ… (vids)
Η Ρόμα «τελείωσε» με δύο γκολ τη Μίλαν και έμεινε με 10 παίκτες! (vids)
ΠΑΟΚ – Μπριζ: Δυο γκολ ο Γιούτγκλα στην Τούμπα (vids)
Show και πάλι από τον Μαρτίνες στα πέναλτι! Έπιασε το πρώτο και μετά τα έβαλε με όλη την εξέδρα! (vid)
Ο Σαλάχ δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης, 0-1 με πέναλτι στο Μπέργκαμο (vid)
Ο τερματοφύλακας της Λιλ έκανε την επέμβαση της χρονιάς στην Ευρώπη! (vid)
Μάντσεστερ Σίτι: «Έσπασε» αρνητικό ρεκόρ για φέτος ο Ντε Μπρόινε στο Champions League!
Ίντερ

Ο μαχητής Τορέιρα έμεινε φαφούτης – Έχασε το δόντι του (vid/pic)

O μέσος της Φιορεντίνα, Λούκας Τορέιρα, έχασε το δόντι του σε μία μονομαχία κατά τη διάρκεια της εκτός έδρας αναμέτρησης με αντίπαλο την Ίντερ.

Ο Λούκα Τορέιρα ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Φιορεντίνα στην πρόσφατη εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο την Ίντερ.

Ο πρώην μέσος της Άρσεναλ είχε αναλάβει ένα ρόλο εξολοθρευτή στη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Ειδικότερα, η Φιορεντίνα πίεζε ψηλά για να προβληματίσει την ανάπτυξη των «νερατζούρι» και ο Τορέιρα είχε γίνει σκιά του Χακάν Τσαλχάνογλου. Ο Τούρκος ποδοσφαιριστής αγωνιζόταν ως deep lying playmaker για τους γηπεδούχους αλλά ο Τορέιρα του έκανε τη ζωή κόλαση.

Όντας κολλημένος πάνω του τον ανάγκαζε σε πίσω πάσες και στην ουσία τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού. Ωστόσο, στην προσπάθεια του να το καταφέρει αυτό θυσίασε ένα πολύ μικρό μέρος του σώματος του. Ειδικότερα, έχασε το δόντι του στο 2ο ημίχρονο μετά από σύγκρουση. Ο 26χρονος έσφιξε τα δόντια και έβγαλε όλο το 90λεπτο με λίγο βαμβάκι στο στόμα του.

Το παρακάτω στιγμιότυπο είναι ενδεικτικό της ζημιάς που υπέστη, με το χαμόγελο του να μην είναι πια το ίδιο.

Ο Τορέιρα εκτέλεσε και χρέη σκόρερ

Ο Ουρουγουανός μέσος τα έκανε όλα στο γήπεδο. Όχι μόνο εξολόθρευσε τον Τσαλχάνογλου αλλά ήταν επιδραστικός και στην άλλη πλευρά του γηπέδου. Ειδικότερα, με δικό του γκολ σκόραρε η Φιορεντίνα το μοναδικό της τέρμα στην αναμέτρηση. Ο Τορέιρα βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής και με άψογο πλασέ μετέτρεψε σε ασίστ το γύρισμα του Γκονζάλες.

Αυτό ήταν το 4ο γκολ του Ουρουγουανού την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Κανείς άλλος παίκτης της Φιορεντίνα δεν έχει σκοράρει περισσότερα γκολ αυτή τη σεζόν από τον Τορέιρα. Παράλληλα, για πρώτη φορά στην καριέρα του σκόραρε σε δύο συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος.

Η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να πάρει τελικά το τρίποντο, με τον Ντάμφρις να ισοφαρίζει στο τελικό 1-1. Μετά από 29 αγωνιστικές οι «βιόλα» βρίσκονται στην 8η θέση, εννιά βαθμούς μακριά από την τετράδα.

ΑΦΜ: 801539091

Αριθμός Γ.Ε.Μ.Η: 158754938000

Έδρα: Κρέμου, 137. Καλλιθέα