Ρεάλ Μαδρίτης: Επιβραβεύει τον πιο αδικημένο της με νέο συμβόλαιο
Ο Γιακουμάκης έσβησε τα αναθέματα και τις κατάρες με την πιο γλυκιά φωτογραφία (pic)
Μπαρτσελόνα: Με τον θεμέλιο λίθο της στα χαφ κόντρα στην Παρί
«Στο στόχαστρο της Σεβίλλης ο Βαγγέλης Παυλίδης»
Έσβησε το όνειρο της Λίβερπουλ για Τσάμπι Αλόνσο – Πήρε την απόφασή του ο Βάσκος
Τότεναμ

Μπάτμαν Σον και Κέιν… Ρόμπιν κάνουν την Τότεναμ να ελπίζει για τετράδα! (vid)

Δύο συνεργασίες Χάρι Κέιν και Σον Χέουνγκ Μιν έφεραν δύο γκολ στην καθαρή νίκη της Τότεναμ με 3-1 επί της Γουέστ Χαμ!

Μεγάλη ανάσα και προβάδισμα από έναν άμεσο ανταγωνιστή της πήρε η Τότεναμ στην Premier League, επικρατώντας με 2-1 της Γουέστ Χαμ. Με τον Σον να σκοράρει δύο γκολ (από ισάριθμες ασίστ του Κέιν) και να χάνει το χατ τρικ από… αυτογκόλ, οι «πετεινοί» καθάρισαν τα «σφυριά» και ελπίζουν για τετράδα.

Ημίχρονο-ροντέο με τρία γκολ και προβάδισμα Τότεναμ!

Από το ξεκίνημα, η Τότεναμ έδειξε όρεξη να πάρει πρωτοβουλία. Μόλις στο 9′, η μπάλα μετά από γύρισμά στην περιοχή, πήγε στην καρδιά της άμυνας των «σφυριών». Στην προσπάθεια του να διώξει ο Ζουμά, έσπρωξε άθελα του τη μπάλα στην εστία της ομάδας του, προλαβαίνοντας τον Σον.

Ο Μικαίλ Αντόνιο πλησίασε στο 1-1 μόλις ένα λεπτό αργότερα, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Σον σούταρε στο δοκάρι. Στην τρίτη ευκαιρία του Κορεάτη, τελικά ήρθε και το γκολ. Μετά από συνεργασία με τον αγαπημένο του Χάρι Κέιν, ο Σον βγήκε διαγώνια στην αντίπαλη περιοχή. Με όμορφες προσποιήσεις άνοιξε την απόσταση από τους αντιπάλους του και με δυνατό τελείωμα έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους «πετεινούς» (24′).

Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα όμως δεν σταμάτησε και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν σχετικά γρήγορα. Από κόρνερ, ο Ντόουσον «πάσαρε» στον Μπενραχμά, ο οποίος από καλή θέση δεν αστόχησε και μείωσε σε 2-1 στο 35′.

Σον και Κέιν κάνουν τα πάντα για να κουνήσουν… σεντόνι!

Ο ζήλος της Τότεναμ όμως δεν σίγησε ούτε στο δεύτερο μισό. Πιέζοντας σαν να βρισκόταν πίσω στο σκορ, η ομάδα του Κόντε θέλησε να καθαρίσει την παρτίδα. Στο 51ο λεπτό, ο Κέιν πάσαρε τον Φαμπιάνκσι, ο Πολωνός όμως δεν επέτρεψε στον διεθνή Άγγλο φορ να σκοράρει.

Με την κατοχή συντριπτικά υπέρ της, η Τότεναμ συνέχισε να ψάχνει το τρίτο και καθοριστικό γκολ. Μπορεί στο 80′ ο Κέιν να μην βρήκε στόχο, όμως οκτώ λεπτά αργότερα πάσαρε σωστά. Από νέα ασίστ του αρχηγού των γηπεδούχων, ο Σον σκόραρε ξανά και τελείωσε οριστικά το παιχνίδι.

Νίκη οξυγόνο στη μάχη των λονδρέζων για την τετράδα, οι οποίοι προσπέρασαν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και πλησίασαν στους τρεις βαθμούς την Άρσεναλ, που έχει παιχνίδι λιγότερο. Παράλληλα, οι «χάμερς» έχασαν κι άλλο έδαφος από την εξάδα, με την Ευρώπη να δυσκολεύει αρκετά για τη νέα σεζόν.