Ο Λάμπρου «κάρφωσε» τον Άγιαξ μέσα στο Άμστερνταμ! (vid)
Προκριματικά Μουντιάλ 2022

Σκληροτράχηλη Τουρκία, αλλά η Πορτογαλία δεν είχε όρεξη για πλάκες! (vid)

Δεν έπεσε θύμα έκπληξης η Πορτογαλία απέναντι στην Τουρκία, επικρατώντας της με 3-1 στο «Ντραγκάο».

Η Πορτογαλία πήρε την πρόκριση για τον τελικό των πλέι οφ για τα μπαράζ των προκριματικών του Μουντιάλ. Νίκησε με 3-1 την Τουρκία που προς το τέλος λίγο έλειψε να φέρει τα πάνω κάτω στο «Ντραγκάο». Οι Πορτογάλοι θα αντιμετωπίσουν τα Σκόπια που έκαναν τεράστια έκπληξη στο Παλέρμο αποκλείοντας την Ιταλία!

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος πήρε λίγο πιο χαλαρά το ματς με τους μαχητικούς Τούρκους. Αν και προηγήθηκε με 2-0, στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπουράκ Γιλμάζ άγχωσε τους γηπεδούχους. Η Πορτογαλία από την αρχή επέβαλλε τον ρυθμό της δημιουργώντας τις πρώτες ευκαιρίες με τον Ρονάλντο να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Οτάβιο στο 15ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Μπερνάρντο Σίλβα σούταρε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Ο άσος της Πόρτο πήρε το… επιθετικό ριμπάουντ κάνοντας το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ που δέχτηκαν πίεσαν για ισοφάριση. Αλλά, δεν μπόρεσαν με τους Κορκσού και Ουντέρ κυρίως, να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Και το πλήρωσαν στο 42ο λεπτό. Ο Οτάβιο χρίστηκε πασέρ δίνοντας ασίστ στον Ζότα για το 2-0. Ο επιθετικός της Λίβερπουλ σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά σε βάρος του Τσακίρ.

Ο Γιλμάζ σόκαρε την Πορτογαλία, αλλά μετά τα έκανε… θάλασσα

Στο 65′ οι Τούρκοι μπήκαν δυναμικά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Έπαιξαν τρομερό ποδόσφαιρο με τους Ουντέρ και Γιλμάζ να κάνουν ό,τι θέλουν την πορτογαλική άμυνα. Ο 36χρονος φορ της Λιλ σκόραρε για το 2-1. Ο ίδιος παίκτης όμως, τα έκανε μαντάρα είκοσι λεπτά μετά. Η Τουρκία κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Γιλμάζ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ και συνάμα τις καρδιές των Πορτογάλων στις θέσεις τους!

Τα επόμενα λεπτά κύλησαν μαρτυρικά για τους Ίβηρες, με τον Μέντες στις καθυστερήσεις να κάνει το τελικό 3-1. Έτσι, πήραν τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ για τα προκριματικά του Μουντιάλ. Όπου εκεί θα αντιμετωπίσουν τα Σκόπια που σόκαραν τους Ιταλούς!