ΕΚΤΑΚΤΟ: Μένει τελικά στην Μπαρτσελόνα ο Τσάβι!
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έδωσε… στεγνά την Μπάγερν και αποκάλυψε το φαβορί για τον πάγκο της!
Ούτε τα προσχήματα ο Τέμπας: «Είμαι Ρεάλ και χαίρομαι που θα έρθει ο Μπαπέ»!
Ρεάλ: Το σχόλιο του Λουνίν για τη φάση του Γιαμάλ στο El Clasico!
PODCAST: Έγραψαν ιστορία Ολυμπιακός και Ίντερ!
Έσταξε… φαρμάκι για τη Μίλαν ο Τσαλχάνογλου: «Καλά να πάθουν!»
Παρί Σεν Ζερμέν: Μπαπέ και Ντεμπελέ «καθάρισαν» σε τρία λεπτά την Λοριάν! (vids)
Τσάβι και Μπαρτσελόνα συμφωνούν ότι… διαφωνούν!
Σοβάρεψαν τα πράγματα στη Λίβερπουλ: Έτοιμος για… τζίφρες ο Σλοτ!
Φέρντιναντ: «Άντρες… εναντίον αγοριών! Τους κατέστρεψε η Άρσεναλ…»
Μπαρτσελόνα: Οι πέντε «αστέρες» που δεν είναι προς πώληση!
Πρόεδρος La Liga: «Να είναι καλά το VAR! Μόνο έτσι δεν θα υπήρχε γκρίνια…»
Αρτέτα σε Ποτσετίνο: «Σε συμπαθώ πολύ! Έπρεπε να κερδίσεις όλα τα τελευταία ματς…» (vid)
Κόσμος

Ντέιβις: Έκλαιγε σε live μετάδοση μετά την πρόκριση Καναδά στο Μουντιάλ (vid)

O Καναδός αριστερός μπακ της Μπάγερν Μονάχου, Αλφόνσο Ντέιβις, ξέσπασε σε κλάματα μετά την πρόκριση της εθνικής ομάδας του στο Μουντιάλ.

Αν είναι υγιής, ο αριστερός μπακ της Μπάγερν Μονάχου, Αλφόνσο Ντέιβις, θα αγωνιστεί του χρόνου στο Μουντιάλ του Κατάρ. Η εθνική ομάδα του Καναδά κέρδισε τη Τζαμάικα με 4-0 και προκρίθηκε στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Έτσι, προκρίθηκε για 2η φορά στην ιστορία της σε τελική φάση του Μουντιάλ. Η μοναδική της συμμετοχή είχε έρθει στο Μουντιάλ του Μεξικό, το 1986.

Οι Καναδοί χρειάζονταν έστω και το βαθμό της ισοπαλίας για να προκριθούν. Εν τέλει επικράτησαν με 4-0 και βρίσκονται πια στην 1η θέση με έναν αγώνα να απομένει. Μέχρι στιγμής μετρούν 12 νίκες, 4 ισοπαλίες και 1 ήττα και 50 γκολ ενεργητικό και 7 παθητικό.

Κόντρα στη Τζαμάικα, ο Καναδάς άνοιξε το σκορ με τον Κάιλ Λαρίν μόλις στο 13ο λεπτό. Ο Tajon Buchanan διπλασίασε το προβάδισμα των γηπεδούχων λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το γκολ Junior Hoilett και το αυτογκόλ του Μαριάπα έβαλαν τέλος σε μία αναμονή 36 ετών για την πρόκριση σε τελική φάση Μουντιάλ.

Τα κλάματα του Ντέιβις σε ζωντανή μετάδοση

Ο Καναδάς κατάφερε να πετύχει το στόχο της χωρίς τον πιο ταλαντούχο παίκτη της. Τον αριστερό οπισθοφύλακα της Μπάγερν Μονάχου, Αλφόνσο Ντέιβις.

Ο 21χρονος ποδοσφαιριστής παρακολούθησε τον αγώνα από το σπίτι του, καθώς αναρρώνει από την ήπια μυοκαρδίτιδα που του προκάλεσε η λοίμωξη με κορονοϊό.

Ο νεαρός άσος έκανε live μετάδοση κατά τη διάρκεια του αγώνα, με αποτέλεσμα να δούμε τη συναισθηματική του αντίδραση μετά την πρόκριση στο Μουντιάλ. Ο Ντέιβις ξεσπάει σε κλάματα μόλις συνειδητοποιεί τι έχει συμβεί και ξαπλώνει στο πάτωμα πανηγυρίζοντας με δάκρυα στα μάτια.

Είναι η στιγμή που κατανοεί ότι θα ζήσει το όνειρο ενός Μουντιάλ και αφήνει όλα τα συναισθήματά του να εκδηλωθούν.

Ας σημειωθεί ότι ο Αλφόνσο Ντέιβις αναμένεται να είναι διαθέσιμος για το παιχνίδι με τη Φράιμπουργκ στις 2 Απριλίου για την Bundesliga. Αυτό θα είναι το πρώτο του παιχνίδι μέσα στο 2022, καθώς τελευταία φορά είχε παίξει στις 17 Δεκεμβρίου του 2021.