Μπαρτσελόνα: Σοβαρά υποψήφιος εκ των έσω για αντι-Τσάβι!
Μπάγερν VS Άρσεναλ, Σίτι VS Ρεάλ: Οι ενδεκάδες των τιτανομαχιών! (vid)
Μπαρτσελόνα: Στα… τάρταρα τα αποδυτήρια μετά τον αποκλεισμό από την Παρί!
Ατλέτικο Μαδρίτης: Θέλει τον παίκτη που… την κάνει από τη Γιουβέντους!
Τσέλσι: Ο λόγος που ο Τζάκσον πήγε να «κλέψει» το πέναλτι από τον Πάλμερ!
Μπάγερν: Το σχόλιο του Κέιν για τον Νάγκελσμαν!
Η Ρεάλ βρήκε τον αμυντικό που έψαχνε στην Άρσεναλ!
«Ντόπαρε» τους παίκτες της Άρσεναλ ο Αρτέτα με τις δηλώσεις του!
Προκριματικά Μουντιάλ 2022

Η Σενεγάλη «σκότωσε» ξανά την Αίγυπτο και πέρασε στο Mundial! (vid)

Τα «χρειάστηκε» για 120 λεπτά τη Σενεγάλη, όμως τελικά υπέταξε την Αίγυπτο στα πέναλτι και έφυγε για Mundial!

Ακόμα μια νίκη σε βάρος του Μο Σαλάχ πανηγύρισε ο Σάντιο Μανέ, με τη Σενεγάλη να πετά εκτός Mundial την Αίγυπτο. Δίκαιη πρόκριση για τους πρωταθλητές Αφρικής στα πέναλτι, μετά από μια απόλυτη κυριαρχία για 120 λεπτά. Δεύτερο σερί Παγκόσμιο Κύπελλο για τους Σενεγαλέζους, αποκαρδιωτικοί οι Αιγύπτιοι.

Καλύτερη η Σενεγάλη, άφαντη επιθετικά η Αίγυπτος

Ανοιχτούς λογαριασμούς είχαν αφήσει Σενεγάλη και Αίγυπτος μετά το 1-0 του πρώτου αγώνα για τους «φαραώ». Και στη νέα μονομαχία των δύο συμπαικτών στη Λίβερπουλ, Σάντιο Μανέ και Μοχάμεντ Σαλάχ, ο πρώτος ήταν αυτός που χαμογέλασε. Επικρατώντας με 1-0 στην κανονική διάρκεια, οι Σενεγαλέζοι ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλαν στην παράταση το παιχνίδι. Ούτε εκεί όμως βγήκε νικητής, με τα πέναλτι τελικά να δείχνουν της Σενεγάλη.

Μόλις τρία λεπτά χρειάστηκαν οι γηπεδούχοι για να ισοφαρίσουν το σκορ του πρώτου αγώνα. Ο Ντιά εκμεταλλεύθηκε το λάθος της άμυνας και σκόραρε για το 1-0 πάρα πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Το συνολικό 1-1 έφερε την επανάπαυση και στις δύο ομάδες, με τον ρυθμό να είναι πολύ χαμηλός για όλο το πρώτο ημίχρονο.

Η Σενεγάλη ήταν αυτή που θέλησε να βγει μπροστά, ξεκινώντας να πιέζει τους φιλοξενούμενους. Αν και καλύτεροι, οι παίκτες του Αλιού Σισέ δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Με νέο καταιγισμό επιθέσεων, οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να σκοράρουν το γκολ που θα έφερνε τη νίκη. Στο έκτο λεπτό της παράτασης, ο Σαρ ηττήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με τα πέναλτι να καλούνται να βγάλουν νικητή.

Εκεί, παρότι οι πρώτες τέσσερις εκτελέσεις δεν βρήκαν στόχο, ο Σαρ πέτυχε το πρώτο γκολ, με τον Ελ Σόλια να απαντά. Ο Ντιένγκ έδωσε πάλι προβάδισμα στη Σενεγάλη, ο Μοχάμεντ Μοσταφά όμως ηττήθηκε από τον Μεντί. Στο καταλυτικό πέναλτι, ο Σάντιο Μανέ ευστόχησε και η έστειλε την πατρίδα του στο Μundial του Κατάρ. Άτυχος ο Σαλάχ που αστόχησε στο πρώτο πέναλτι της εθνικής του ομάδας.