«Στόλισαν» τον Μπονούτσι στο Instagram του οι οπαδοί της Φενέρμπαχτσέ! (pic)
Οζίλ: «Μπαρτσελόνα, έχεις… χαλάσει! Πάψε να μιλάς για διαιτητές»
Serie A

«Άλωσε» το Μπέργκαμο και συνεχίζει να βλέπει scudetto η Νάπολι (vid)

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τη Νάπολι του Λορέντζο Ινσίνιε. Οι «Παρτενοπέι» επικράτησαν 3-1 της Αταλάντα και πάτησαν στο ρετιρέ της βαθμολογίας της Serie A.

Αντέχει η Νάπολι και όσο αντέχει θα αυξάνει και τις πιθανότητες για κούπα. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πανηγύρισε τεράστιας σημασίας νίκη μέσα στο Μπέργκαμο από την Αταλάντα. Ινσίνιε, Πολιτάνο και Ελμάς οι σκόρερς για τους φιλοξενούμενους. Είχε μειώσει σε 2-1 ο Ντε Ρουν με πανέμορφη κεφαλιά.

Ντέρμπι για την 31η αγωνιστική της Serie A. Η Νάπολι φιλοξενήθηκε το μεσημέρι της Κυριακής από την Αταλάντα στο Μπέργκαμο. Ένα παιχνίδι κομβικό για την εξέλιξη του πρωταθλήματος καθώς οι «Παρτενοπέι» ήθελαν νίκη για να πατήσουν κορυφή. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήξερε εξαρχής πως είχε μια πολύ δύσκολη αποστολή μπροστά της. Τέθηκε αντιμέτωπη με μια από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας. Μια Αταλάντα που τα τελευταία χρόνια ανήκει δικαιωματικά στην ελίτ του Καμπιονάτο.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε πως θα έχουμε μία σπουδαία μονομαχία. Η Νάπολι φάνηκε πιο σοβαρή στο πρώτο μέρος. Στο 14 κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Δράστης ο αρχηγός της, ο Λορέντσο Ινσίνιε. Ο Ιταλός επιθετικός εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του λίγο νωρίτερα και εγκρίθηκε από το VAR. Η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων φάνηκε και στο υπόλοιπο του πρώτου 45λεπτου. Οι Ναπολιτάνοι στο 37′ έβαλαν βάσεις νίκης και απόδρασης από το Μπέργκαμο. Ο Ινσίνιε εκτέλεσε το φάουλ σημαδεύοντας τον Πολιτάνο. Ο Ιταλός επιθετικός σούταρε στην κίνηση και έγραψε το 2-0. Σκορ που διαμόρφωσε το πρώτο μέρος.

Η Νάπολι έμεινε όρθια στην πίεση και χτύπησε στην κόντρα

Στην επανάληψη η Αταλάντα μπήκε πιο αποφασιστική. Οι γηπεδούχοι ήθελαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του ματς. Στο 58′ το σκορ του αγώνα άλλαξε και δόθηκε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Ντε Ρουν βρήκε δίχτυα με εξαιρετική κεφαλιά, μείωσε σε 2-1 και έδωσε ελπίδες στους «μπεργκαμάσκι». Στη συνέχεια η Αταλάντα πίεσε για άλλο ένα γκολ όμως βρήκε απέναντί της μια πολύ καλά οχυρωμένη Νάπολι. Οι «Παρτενοπέι» παίζοντας έξυπνα περίμεναν την κατάλληλη αντεπίθεση. Τελικά τη βρήκαν στο 81′ με τον Ελμάς ως τελικό αποδέκτη της μπάλας να πράττει το σωστό. Κοντινό πλασέ του εξτρέμ των φιλοξενούμενων και 3-1 για τη Νάπολι. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Τεράστια νίκη για τους Ναπολιτάνους.