Γιουνάιτεντ, χάνεις και τους… τέσσερις – Ξεπουλάει όλη την άμυνα!
Επίσημο: Η πρώτη χώρα της Ευρώπης που είπε «ΟΧΙ» στο VAR! (pic)
Μπαρτσελόνα: Φέρνει τον… ξεχασμένο για την μεσαία γραμμή – Μεταγραφή από το Κατάρ!
Ράγισε καρδιές ο Φερνάντες: «Πονούσα για έξι μήνες! Ήμουν με ενέσεις και φάρμακα, δεν άντεξα…»
Premier League για τις παραβάσεις της Σίτι: «Ετοιμαστείτε! Θα λυθεί άμεσα…»
Ο Κλοπ διέλυσε το πλάνο της Τσέλσι – Είπε «όχι» και τον κράτησε στο Άνφιλντ!
Μπάγερν Μονάχου

Δεν πείθει η Μπάγερν αλλά τουλάχιστον νικάει στη Μπουντσελίγκα (vid)

Παρά την προβληματική της εμφάνιση, η Μπάγερν κέρδισε για τρίτο σερί ματς στη Μπουντσελίγκα, αυτή τη φορά με 3-0 κόντρα στην Άουγκσμπουργκ.

Στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα, η Μπάγερν Μονάχουν υποδέχτηκε την Άουγκσμπουργκ στην «Αλλιάνζ Αρίνα». Οι Βαυαροί δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν απέναντι σε μία ομάδα που αμυνόταν εξαιρετικά. Ωστόσο, ένα ατομικό λάθος χάρισε την ευκαιρία στο Λεβαντόφσκι να δώσει τη νίκη στην ομάδα του με 1-0.

Έτσι, η γερμανική ομάδα αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Ντόρτμουντ στους 9 βαθμούς.

Η Μπάηγερν είχε την κατοχή στο πρώτο 10λεπτο αλλά χωρίς να είναι ουσιαστική. Η πρώτη ευκαιρία, μάλιστα, έπεσε στα πόδια του Χαν αλλά ο Ουπαμεκανό του πήρε τη μπουκιά από το στόμα λίγο πριν σουτάρει.

Η Άουγκσμπουργκ δε δίσταζε να ασκεί πίεση ψηλά, προβληματίζοντας την ανάπτυξη των γηπεδούχων. Κάπως έτσι, οι Βαυαροί οοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με μόλις τέσσερις τελικές παρόλο που η κατοχή της ξεπερνούσε το 61%.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν ήταν εντελώς ακίνδυνη και αυτό αποτυπωνόταν από τις μηδενιές τελικές στο στόχο. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν τουλάχιστον την καλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, με το σουτ του Καλιγιούρι από κοντινή απόσταση να σταματάει στον Νιανζού.

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 46ο λεπτό για να απειλήσει η Μπάγερν, με την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι.

Ακολούθησε μας και στο επίσημο κανάλι μας στο Youtube

Νίκη από τη βούλα για Μπάγερν

Η κυκλοφορία της μπάλας βελτιώθηκε στο 2ο ημίχρονο από πλευράς γηπεδούχων. Ωστόσο, η τελική πάσα παρέμενε προβληματική κόντρα σε μία καλά οργανωμένη άμυνα.

Ένα μακρινό σουτ του Κίμιχ στο 63ο λεπτό εξουδετέρωσε με σχετική ευκολία ο Gikiewicz. H Μπάγερν πατούσε περιοχή σε ελάχιστες περιπτώσεις μετά από 70 λεπτά παιχνιδιού και όποτε το έκανε, δεν υπήρχαν καλές προϋποθέσεις.

Μετά το 70ο λεπτό άρχισε να σουτάρει περισσότερο αλλά χωρίς να απειλεί την εστία του Gikiewicz. Οι Βαυαροί στάθηκαν τελικά τυχεροί στο 80ο λεπτό, όταν καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ τους μετά από χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι ανέλαβε την εσχάτη των ποινών και ευστόχησε για το 1-0.

Οι Βαυαροί είχαν ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 84΄και στο 85΄με το χαμένο τετ α τετ του Κομάν και το δοκάρι του Κίμιχ.