Ο Ρόις σε ένα συγκινητικό βίντεο εξήγησε γιατί αποχωρεί από την Ντόρτμουντ! (vid)
ΟΡΙΣΤΙΚΟ: Τέλος από την Ντόρτμουντ ο Ρόις το καλοκαίρι!
Τσέλσι: Οι επτά παίκτες που δε θα φορέσουν ξανά τη φανέλα της!
Τζο Κόουλ: «Ο Βιρτς είναι στο ίδιο επίπεδο με τον Μπέλινγχαμ»!
Η Τσέλσι βρήκε τον αντικαταστάτη του Τιάγκο Σίλβα!
Ίντερ

Η πρωταθλήτρια Ίντερ εμφανίστηκε ξανά – Δήλωσε παρών για τον τίτλο (vid)

Η Ίντερ παρουσίασε το καλύτερο της πρόσωπο εδώ και πολύ καιρό, και επέστρεψε μία ανάσα από την κορυφή μετά τη νίκη με 2-0 επί της Βερόνα.

Στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής, η Ίντερ υποδέχτηκε την Ελλάς Βερόνα στο στάδιο «Τσουζέπε Μεάτσα». Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι έβγαλε μετά από καιρό τεράστια φρεσκάδα και εκμεταλλευόμενη τους χώρους που άφησε η αντίπαλος της, επικράτησε με 2-0.

Μετά από μεγάλο διάστημα πήρε μία άνετη νίκη και βρέθηκε στο -1 από την κορυφή, στην οποία βρίσκεται η Μίλαν.

Οι «νερατζούρι» προέρχονταν από τη μεγάλη νίκη με τη Γιουβέντους και η ψυχολογία τους ήταν φανερά ανεβασμένη. Η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκ έβρισκε πάρα πολλούς χώρους κόντρα σε μία ομάδα που δεν είχε επιλέξει να κλειστεί πίσω.

Αρχικά, οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν στο 18ο λεπτό με τον Μοντιπό να αποκρούει το σουτ του Πέρισιτς μετά τη σέντρα του Ντάμφρις.

Ο Κροάτης μπακ έπαιρνε συνεχώς μέτρα στο γήπεδο και πατούσε περιοχή. Έτσι, από δικιά του σέντρα ήρθε το κοντινό τελείωμα του Μπαρέλα για το 1-0 στο 21ο λεπτό.

Η Ίντερ είχε κέφια και έφτιαχνε συνεχώς ευκαιρίες. Στο 25ο λεπτό ο Κορέα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Μοντιπό να του αρνείται το γκολ.

Εν τέλει, η ομάδα του Ιντζάγκι διπλασίασε τα τέρματά της στο 30ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο αφύλαχτος Τζέκο έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Η μοναδική ευκαιρία των φιλοξενούμενων ήρθε στο 34΄, με τον Χαντάνοβιτς να αποκρούει εντυπωσιακά το πλασέ του Σιμεόνε.

Γλίτωσε τα χειρότερα η Ελλάς Βερόνα

Στο 2ο ημίχρονο, υπήρχαν ακόμα περισσότεροι χώροι. Ο Ντάμφρις δε μπόρεσε να τους εκμεταλλευτεί στο 49ο λεπτό. H Ελάς Βερόνα είχε περισσότερη ώρα πια τη μπάλα στα πόδια της. Η Ίντερ, όμως, ήταν εξαιρετικά στημένη και δεν απειλούταν.

H Ίντερ έβγαινε συνεχώς στην κόντρα επίθεση. Λίγο έλειψε να ολοκληρώσει μία τέτοια με υποδειγματικό τρόπο ο Ντ΄Αμπρόσιο στο 73ο λεπτό αλλά ο Μοντιπό είχε απάντηση.

Η Ελλάς Βερόνα κατάφερε να απειλήσει μία φορά μέχρι το τέλος του αγώνα αλλά ο Σκρίνιαρ έδιωξε με το κεφάλι. Έτσι, η Ίντερ πήρε τη 2η συνεχόμενη νίκη της στη Serie A.