Σαν το καλό κρασί: Μόντριτς και Κρόος κάνουν και φέτος τη διαφορά στη La Liga (stats)
Μπαρτσελόνα: Στον… πάγο ο Μπερνάρντο Σίλβα – Η θέση που «καίει» τον Τσάβι
Τα τρία μεγαθήρια που μπαίνουν… σφήνα στην εξίσωση Ρεάλ Μαδρίτης – Λούνιν
Ο Φαμπρίτσιο Ρομάνο έβγαλε στη φόρα το μυστικό της ρήτρας του Γκιμαράες!
Μάντσεστερ Σίτι

Οι δύο χαμένες ευκαιρίες του Μαχρέζ που θα είχαν τελειώσει το πρωτάθλημα (vid)

Ο Ριγιάντ Μαχρέζ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στις μεγαλύτερες χαμένες ευκαιρίες της Σίτι στην ισόπαλη αναμέτρηση με αντίπαλο τη Λίβερπουλ.

Παράταση αγωνίας πήρε η υπόθεση τίτλου στην Πρέμιερ Λιγκ. Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Έτιχαντ» σε ένα χορταστικό ματς. Οι «πολίτες» πήραν δύο φορές το προβάδισμα με τον Ντε Μπρούιν και τον Ζεσούς στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο, Ζότα και Μανέ απάντησαν γρήγορα, με συνέπεια το παιχνίδι να μη βγάλει νικητή.

Αν κάποια ομάδα δικαιούταν τη νίκη από το ματς αυτή ήταν ξεκάθαρα η Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και παίζοντας στην πλάτη της άμυνας των φιλοξενούμενων, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες.

Είτε, όμως, η ατυχία, είτε το οφσάιντ είτε η αστοχία, στέρησε από τους γηπεδούχους το γκολ νίκης. Η μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία της Μάντσεστερ Σίτι ήταν με διαφορά αυτή του Ριγιάντ Μαχρέζ στις καθυστερήσεις του ματς.

Ειδικότερα, σε ένα χρονικό σημείο, όπου η Λίβερπουλ είχε βγει μπροστά με πολλούς παίκτες, η Σίτι βγήκε στην κόντρα επίθεση. Η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ντε Μπρούιν και εκείνος έκοψε την άμυνα της Λίβερπουλ στη μέση με μία κάθετη πάσα του. Ο Μαχρέζ έγινε παραλήπτης της μπάλας και επιχείρησε να κρεμάσει τον Άλισον, βλέποντας τον λίγο εκτός εστίας. Η εκτέλεση του, όμως ήταν απογοητευτική με αποτέλεσμα να μην αλλάξει το σκορ.

Το δοκάρι στέρησε από τον Μαχρέζ το τίτλο του ήρωα

Είχε προηγηθεί μία ακόμη τεράστια χαμένη ευκαιρία της Μάντσεστερ Σίτι. Ξανά ο Μαχρέζ την έχασε αλλά αυτή τη φορά ήταν απλά άτυχος.

Συγκεκριμένα, στο 89o λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ έξω από την αντίπαλη περιοχή. Ο Αλγερινός ανέλαβε την εκτέλεση και με ένα αριστερό φαλτσαριστό σουτ προσπάθησε να σκοράρει. Η μπάλα πήρε τεράστια φάλτσα αλλά όχι αρκετά για να πάρει τροχιά εντός έστίας.

Αντ΄αυτού το δοκάρι του Άλισον στέρησε από τον Μαχρέζ το 3-2.

Αν έστω μία από αυτές τις δύο ευκαιρίες κατέληγαν στα δίχτυα, τότε η Σίτι θα αποκτούσε πλεονέκτημα τίτλου, καθώς θα κατακτούσε το τρίποντο που θα την έφερνε στο +4 από τη 2η Λίβερπουλ. Εν τέλει το 2-2 έμεινε, και με εφτά αγωνιστικές να απομένουν, η Σίτι παραμένει στο +1.