Ρεάλ Μαδρίτης vs Τόμας Τούχελ: Η παράδοση προμηνύει… μακρά νύχτα (stats)
Πογέτ: «Τεχνίτης ο Έλληνας ποδοσφαιριστής, άλλο είναι αυτό που του λείπει»
Η Ντόρτμουντ στον τελικό και οι Βεστφαλοί… στην νοσοκόμα τους (pics)
Μπαρτσελόνα: «Μαγειρεύει» από τώρα για το 2025 με συνταγή από το Παρίσι
Και… κλάμα ο Μπαπέ: Η «ξενέρα» σε όλο της το μεγαλείο! (vid)
Έτσι… το γλέντησε μέσα στο Παρίσι η Μπορούσια Ντόρτμουντ! (vid)
Βρήκε τον νέο της… Ζούλιο Σέζαρ η Ίντερ!
Και στο τέλος νικάνε οι Γερμανοί που είναι πιο εύστοχοι και πιο… τυχεροί! (vids)
«Παίζει» με τα όνειρά της: Η Παρί κέρδισε πέναλτι και ο Ορσάτο το πήρε αμέσως πίσω! (vid)
Τότεναμ

Πισωγύρισμα για Τότεναμ – Της έκλεισε το σπίτι η Μπράιτον (vid)

Η Τότεναμ γκρέμισε ό,τι έχτιζε τις προηγούμενες αγωνιστικές, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την Μπράιτον και μπήκε ξανά σε μπελάδες για την τετράδα.

Στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, η Τότεναμ υποδέχτηκε την Μπράιτον στην έδρα της. Τα «σπιρούνια» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην άκρως πιεστική Μπράιτον, με συνέπεια να ηττηθούν με 1-0. Η ομάδα του Κόντε είχε τεράστια προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού, με τους Κέιν και Σον να απειλούν ελάχιστα. Τέλειωσαν το ματς χωρίς τελική στο στόχο.

Από την άλλη πλευρά η Μπράιτον έπαιξε για να κερδίσει και χάρη στην ενέργεια και το πρέσινγκ της πήρε τη νίκη. Έτσι, η Τότεναμ παραμένει στην 4η θέση, τρεις βαθμούς μπροστά από την Άρσεναλ αλλά με δύο παιχνίδια παραπάνω. Οι «γλάροι» αναρριχήθηκε στην 10η θέση, επιβεβαιώνοντας πόσο επικίνδυνη ομάδα είναι.

Στο πρώτο 10λεπτο, η κατοχή της μπάλας ήταν μοιρασμένη. Η Τότεναμ δεν είχε πρόβλημα να δίνει τη μπάλα στον αντίπαλο και να περιμένει υπομονετικά για να βγει στην κόντρα επίθεση.

Μετά από 20 λεπτά, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώνονταν χωρίς κάποια αξιόλογη στιγμή στο παιχνίδι. Η Μπράιτον πίεζε ψηλά στο γήπεδο, βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Κόντε αδυνατούσε να γίνει επικίνδυνη και αναλωνόταν σε μία φλύαρη κατοχή από τους αμυντικούς της. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ένα άγευστο ημίχρονο που θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα. Η μεν Τότεναμ δεν είχε καμία τελική στο στόχο ενώ η Μπράιτον μόλις δύο.

Η Τότεναμ πήρε κάτω από τη βάση στη δημιουργία

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, η Τότεναμ είχε λίγο περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια της αλλά παρέμενε ακίνδυνη. Η πρώτη ευκαιρία των γηπεδούχων στο παιχνίδι ήρθε με το σουτ του Σον μέσα από την περιοχή στο 57ο λεπτό, το οποίο σταμάτησε από την προβολή του Τροσάρντ.

Οι «γλάροι» απάντησαν στο 63ο λεπτό με το σουτ του Μακάλιστερ να περνάει πάνω από τα δοκάρια.

Οι «πετεινοί» δεν τροφοδοτούσαν σωστά τον Κέιν και τον Σον, καθώς οι «μεγάλες μπάλες» που επιχειρούσαν ήταν «σκοτωμένες». Το παιχνίδι είχε ανοίξει μετά το 70ο λεπτό, με τις δύο ομάδες να κυνηγάνε το γκολ της νίκης.

Ο χρόνος περνούσε αλλά το αργό τέμπο ανάπτυξης των γηπεδούχων παρέμενε. Αντιθέτως, η Μπράιτον έβαζε περισσότερη ενέργεια και ένταση και δικαιώθηκε στο 90ο λεπτό. Μετά από μία φάση διαρκείας, ο Τροσάρντ πάτησε περιοχή με αποφασιστικότητα και με άψογο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-0.